Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesini Önleyebilecek 3 Önemli Uyarı

Boyun Düzleşmesini Önleyebilecek 3 Önemli Uyarı

Ofis çalışanları için büyük bir sorun olan boyun düzleşmesini buradaki uyarıları dikkate alarak önleyebilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik, boyun düzleşmesi hastalığına yol açabilecek sebepler ve bu sebepleri ortadan kaldırabileceğiniz konular hakkında uyarılar yaptı.

Bilgisayar Kullanımına Dikkat

Yanlış pozisyonda oturmak, bilgisayarı uzun süre boyunca kullanmak, trafik kazaları, kemik ve eklem hastalıkları gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen boyun düzleşmesi hastalığının önlenebilmesi için ilk önce hareketli bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekiyor. Bilgisayar başında uzun süre oturuyorsanız sık sık mola vererek kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor.

Monitörünüzü İyi Hizalayın

Dik bir şekilde oturduğunuz masanızda karşınızda duran monitörünüzün üst kenarının tam olarak kaş hizasında olması gerekiyor. Monitörünüzü aşağıda kullanıyorsanız bir süre boyunca farkında olmadan sürekli olarak eğik oturmaya başlayabilirsiniz. Uzun süre hareketsiz ve eğik oturmak ise boyun sağlığınızı etkileyebilir.

Egzersizlerini Aksatmayın

Masa başında çalışıyorsanız boyun düzleşmesi hastalığına yakalanabilme riskiniz bulunuyor. Yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra sürekli olarak her 1 veya 2 saatte bir olmak üzere ufak egzersizler uygulayın. Kaslarınızın gün içerisinde sürekli olarak harekete geçmesini sağlayın ve uzun süre hareketsiz kalmayın.