Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesini önlemek için ne yapılabilir

Boyun düzleşmesini önlemek için ne yapılabilir

Boyun düzleşmesini önlemek amacıyla bir çok önlem uygulanabilir. Ancak bu hiç de basit bir durum değildir. Disiplinli bir şekilde devamlılık ve bu durumu bir yaşayış biçimi olarak sürdürmek gerekiyor.
5.0 (2 oy)

Boyun düzleşmesi; boyun bölgesinde alt alta 7 adet omur bulunur. Bu 7 adet omura yandan bakıldığında ' C ' harfi şeklinde bir açı ve dizlim oluştururlar. Buna tıp dilinde servikal lordoz denilir.  Uzun süre aşağı doğru bakmak, aşağı doğru bakarak kitap okumak ya da ders çalışmak, bilgisayarın çok kullanılması, çok sık ağır şeyler kaldırmak, klimalı ve soğuk olan yerlerde uzun süre çalışmak, alıngan ve hassas yapı gibi zihinsel yükün fazla olduğu karakter yapılarında bu ' C ' şeklinde ki açı zamanla düzleşir ve genellikle 1 harfi şeklini alır. Eğer bu durum daha ilerlerse tersine açılanma adı verilen ters ' C ' şeklini alır. Böyle bir durumda boyun kasları, bağlar, atardamarlar, sinirler kısaca boynun arkasında bulunan bütün anatomik yapılar gerilir.  Bu gerilmeden dolayı da ağrı-spazm-ağrı zinciri ortaya çıkar. Vertebral atardamarların  gerilmesi ile çapları daralacağı için beyinciğe giden kan akışı azalır. Buna bağlı olarak da ilk fonksiyon bozukluğu vertigo yani baş dönmesi meydana gelir. Bunun haricinde kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması şikayetleri de görülmektedir.

Ağrı, tutukluk ya da baş dönmesi şeklinde ki şikayetler zamanla kronik bir hal alır. Kronik olan bu durum oldukça rahatsız edicidir. Eğer kişi de aynı zamanda boyun fıtığı da ya da kireçlenme-dejenerasyon var ise birbirlerini daha da tetiklerler. Boyun düzleşmesi boyun bölgesinin yandan çekilmiş röntgenlerle tespit edilir. Tedavi için ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Ancak b u durum kronik bir hal almışsa fizik tedavi gerekmektedir. Fizik tedavi aletli veya elle fizik tedavi olmak üzere iki şekildedir ve seanslar şeklinde uygulanır.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Öncelikle boyun düzleşmesi boyunda oluşan ağrılar ve bu ağrıların kronik bir hal almasıyla ve baş ağrısıyla anlaşılabilir. Doktor teşhisi koyarken öncelikle size sorular sorar ve bu sorular arasında daha önce boynunuza darbe alıp almadığınızla ilgili sorular bulunur. Eğer boynunuza herhangi bir darbe almadıysanız v herhangi bir iş yapmadığınız halde kendinizi halsiz, uyuşuk hissediyorsanız boynunuzda düzleşme olabilir. Boyun düzleşmesinin en basit yöntemi hastanın boyun MR ( Emar )'ı çekilmesi ile anlaşılır. MR çekildiğinde boyunun şeklinden boyunda düzleşme olup olmadığı anlaşılmaktadır.

BOYUNDA DÜZLEŞMESİ OLAN BİR KİŞİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER:

Boynunda düzleşmesi olan bir bireyin günlük hayatta dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer bu noktalara dikkat edilir ise boyunda oluşan ağrılar hafifleyebilir. Bunun için bireyin işi eğer bilgisayar başında ise boynunu sürekli öne eğmekle ilgili bir işte çalışıyor ise boynunun fazla ağrımaması için gerekli pozisyonu dikkatle ayarlamalıdır. Bu en önemli ve dikkat edilmesi gereken maddedir. Kesinlikle boyun şeklini bozacak hareketler ve pozisyonlar alınmamalı. Eğer bilgisayarla çalışmak zorundaysak bilgisayarı tam karşımızda boynumuzu zorlamadan kullanmalıyız.

BOYUN DÜZLEŞMESİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Boyun tedavisi için tek bir şey söylemek doğru değildir. Belli başlı önerilebilecek olan şeyler vardır ve bunları maddeleyecek olursak eğer;

 • Özel masaj salonlarında boyun için yapılacak ve boyunu rahatlatacak masajlar
 • Özellikle yüzmek. Çünkü yüzmek insanın vücudunda bulunan tüm kasların çalışmasını sağlar ve boyunda bulunan kasları da açar ve geliştirir.
 • Boynunuzu başınız ağrıdığında kesinlikle ıslatmayın ya da ıslatırsanız eğer rüzgarlı havalardan uzak durun.
 • Düşünmeniz gereken ne kadar olay, sorun olursa olsun bir kenara atarak düşünmemeye çalışın. Düşünmek beyni ve sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden boyunda ki ağrıların artmasına neden olur.

BOYUN DÜZLEŞMESİ TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NELER OLUR:

 • Boyunda ciddi anlamda his kaybı olur.
 • Boyunda bulunan sinirler yatarken dahi acı vermeye başlar.
 • Sinirlilik hali daha fazla olur.
 • Alınganlık hali oluşur.

BOYUN DÜZLEŞMESİ İÇİN YAPILABİLECEK EGZERSİZLER:

 • Başı öne eğmeye direnç
 • Başı arkaya eğmeye direnç
 • Başı yana eğmeye direnç
 • Başı döndürmeye direnç
 • Omuz kavşağını güçlendirme
 • Boyun hareket açıklığını korumaya yönelik egzersizler