Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesini Önlemek için Doğru Yatak Seçimi

Boyun Düzleşmesini Önlemek için Doğru Yatak Seçimi

Boyun düzleşmesini engelleyebilmek için doğru yatak seçimi yapmanız gerekmektedir.
0.0 (0 oy)

Yaşadığımız sürenin hemen hemen 3üçte birini yatağımızda geçiriyoruz. Bu sebeple de yataklarımız vücut sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Sadece konforlu yatak değil aynı zamanda omurgamız ve belimiz için de en doğru yatak tipini seçmek çok önemli. Omurganın doğal eğriliğini destekleyecek türdeki yatakları seçmekte fayda var. Korunan doğal eğrilik omurdaki bağ, disk ve sinirlerin zorlanmasını minimum seviyeye indirir ve vücudun kaliteli ve sağlıklı bir şekilde dinlenmesine olanak sağlar.

Ortopedik Yataklar Seçilmeli

Her ortopedik yatak vücudunuz için en doğru yatak demek değildir. Düz ve sert bir zeminde yatmak da bel ve boyun için oldukça sakıncalıdır. Ne çok yumuşak ne de çok sert bir yatak tercih edin. Orta sertlikte ve boyunuzdan 20 cm büyüklükteki bir yatak sizin için en ideal yataktır.

 Bel be boyun için en doğru yatış pozisyonu yan yatış ve sırtüstü yatıştır. Yüzüstü yatış bel çukurunun fazlalaşmasına sebep olacağı için bel ağrılarını ve boyun ağrılarını tetikler.

Yatak ve yatış pozisyonunun önemi kadar yastık da oldukça önemlidir. Yan ya da sırtüstü yattınız zaman boynunuzun ve belinizin havada kalan kısımlarının rulo yastıklar ile desteklenmesi bel ve boyun ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır.