Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesine Pilates Desteği

Boyun Düzleşmesine Pilates Desteği

Boyun düzleşmesi sorunlarına pilatesin iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanıyor.
0.0 (0 oy)

Hareketsiz yaşamın en olumsuz getirilerinden biri de boyun düzleşmesi. Yoğun çalışma temposu, masa başında uzun saatler geçirme, hareketsiz yaşam ve stres oldukça etkili bu hastalıkta. Bu rahatsızlığın imdadına pilates yetişiyor.

Pilates vücudun esnemesine yardımcı olan ve fizyoterapi açısından da oldukça önemli bir yere sahip rehabilitasyon yöntemidir. Aynı zamanda vücudun doğru pozisyonu bulmasında da etkilidir. Yanlış oturma düzeni sebebiyle omurlarda eğrilik, boyun ve omuz ağrısı gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Pilates sayesinde vücut esniyor ve omurların arası açılıyor. Düzenli şekilde yapılan pilatesin doğru duruş alışkanlığı kazandırdığı, bel, sırt ve omuz ağrılarını geçirdiği biliniyor.

Vücuda esneklik kazandırarak vücutta olacak herhangi bir birikime karşı önlem almasına yardımcı olan pilates sayesinde aynı zamanda doğru nefes teknikleri ve eğitimen yardımıyla yapılan kontrollü pilates ile boyna yüklenen baskının azalması ve boyun kaslarının güçlenmesi sağlanıyor.

Boyun düzleşmesinin en büyük sebeplerinden birisi uzun süre masa başında çalışmak ve uzun süre monitöre sabit bir pozisyonda bakmak. Bu rahatsızlığı engellemek için yapılması gerekenlerden en önemlisi doğru oturuş pozisyonunu düzeltmek, uzun süre hareketsiz kalmamak, ufak molalar vererek bazı boyun güçlendirici egzersizler yapmak. Aynı zamanda hayatınıza geçireceğiniz ortopedik yastık kullanımı, ıslak saçla yatmamak, boyna zarar verecek bir duruş pozisyonundan uzak kalmak gibi ince ve basit detaylarla boyun düzlüğünden uzak kalabilirsiniz.