Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesine Karşı Yapılacak Egzersizler

Boyun Düzleşmesine Karşı Yapılacak Egzersizler

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı yaşıyorsanız bu hareketleri yapmanızda yarar var.
0.0 (0 oy)

Yoğun iş temposuz, hareketsiz yaşam ve aşırı yorgunluk sonu oluşan boyun düzleşmesi son yıllarda oldukça sık görülmeye başladı. Özellikle sürekli sabit bir pozisyonda kalarak saatlerce çalışmak zorunda kalan kimselerde oldukça sık görülen bu rahatsızlık basit egzersizler ile tedavi edilebiliyor.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Nötral pozisyon olarak bilinen başlangıç pozisyonuna geçilmelidir. Bu da baş ve boyun bölgesinin dümdüz olması şeklinde olur.

Nötral pozisyona geçildikten sonra eller alna konulur ve baş öne doğru itilmeye çalışılır. Bu sırada eller ile başın ileri gitmesi engellenir. Bu hareket 10 kere 3 set halinde yapılır.

Yine nötral pozisyonda durulur ve bu sefer eller başın arka bölgesine konur. Yalnız boyun bölgesine değil. Baş arkaya doğru itilmeye çalışırken eller de başı öne doğru itmeye çalışır. Bu hareket de 10 defa 3 set halinde yapılmalı.

Sağ el başın sağ tarafına konur ve baş sağ tarafa döndürülmeye çalışılırken direnç göstererek başın dönmesi engellenir. Aynı işlem sol taraf için de yapılır. 10 kere 3 set halinde yapılmalıdır.

Sağ el başın arkasına sol el ise alnın ortasına konur. Baş sağ ve sol omuzların ucunu görecek şekilde çevrilmeye çalışılır eller ile de dönme yönüne göre karşı direnç oluşturulur. Bu hareket de 10 kere 3 set halinde yapılmalı.