Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri

Boyun düzleşmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri

Boyun düzleşmesine karşı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir ve nasıl uygulanır. İşte size birkaç ipucu veren yazımız.
3.2 (21 oy)

Omurganın yandan bakılan profilinde bir takım eğrilikler vardır. Bunlar boyun, sırt ve belde bulunur. Boyunda olan eğrilik, başın ağırlığını taşıma görevini görür. Bu şekilde sırt omurgasına daha az yük binmiş oluyor. Bu eğriliğin azalması halinde, boyun düzleşmesi oluşuyor. Düzleşme problemi boyun omurlarına aşırı yüklenme sebebiyle, akciğer sorunları dahil olmak üzere bir çok rahatsızlığa sebep olabilir. Rahatsızlıkta beyne giden dört damardan iki tanesi gerilerek, beyne giden kan akışını engeller. Bu durumlarda baş dönmesi, unutkanlık, bulantı, baş ağrısı gibi semptomlar görülür. Bu gibi hallerde doktor kontrolünden geçerek, rahatsızlığın  tanısı konmalı ve tedavisine başlanmalıdır. Erken tanı bu durumlarda oldukça önemlidir. Erken dönemde kas gevşetici ilaçlarla ve bitkisel tedavilerle  şikayetler daha kolay giderilmektedir. İlerlemiş durumlarda fizik tedavi yöntemleriyle birlikte, bitkisel tedavilerden faydalanılabilir. Bunları uygularken hastaların egzersizlerini ihmal etmemesi, uyku düzenlerine ve uygun yastık kullanmaya dikkat etmesi gerekir. Yatarken yüz üstü yatılmamalı, yan yatarak boyun desteklenmelidir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde baş ağrılarında sıklaşma oluşur ve ağrı kesicilere cevap vermez hale gelirler. Sürekli olarak boynun gergin olması, boyun fıtığının oluşumuna zemin hazırlar, kollarda güçsüzlük ve uyuşukluk meydana gelir. Kişide depresyon, dengesizlik, yürüme güçlüğü ve ince beceri gerektiren çalışmaları yapamama durumu hasıl olur.

Boyun düzleşmesi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Ceviz yağı, kekik yağı, hardal yağı, badem yağı ve zeytinyağı eşit miktarlarda karıştırılarak, ağrıyan boyun bölgesine masaj yapılmalıdır. Ardından masaj yapılan alan, streç film ile kapatılmalıdır. Böylece kan dolaşımı hızlandırılacak ve kaslar gevşetilecektir. Bu tedaviyi uygularken dinlenmeye özen gösterilmelidir.  
 • 1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimeği iyice eziyorsunuz, içine 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ve 1 tatlı kaşığı ozon yağı ya da saf zeytinyağı karıştırılarak, ağrıyan boyun bölgesine lapa şeklinde uygulanır. Uygulama dayanabileceğiniz sıcaklıkta yapılmalıdır. Boyun bölgesini yakmamalıdır. Lapayı boyna uyguladığınızda, üzerini streç filmle kapatın. Lapa soğuyana kadar orada kalmalıdır. Bu yaklaşık olarak yarım saat kadar sürer. Lapayı çıkardıktan sonra boyna çörek otu yağı ya da saf zeytinyağıyla masaj yapın. Burada akupunktur noktaları olduğundan, masajın faydası büyüktür. 
 • Servi kozalağını döverek toz haline getirin ve elekten geçirerek eleyin. Elde etmiş olduğunuz tozu saf zeytinyağı ile karıştırarak merhem kıvamına getirin. Bu merhemi boyun bölgesine ağrıları gidermek için sürebilirsiniz.
 • Kuru soğanı rendeleyerek, suyunu bir tülbent yardımıyla süzün. Tülbentte kalan posayı boğazınıza bağlayın. 30-50 dakika sürelerde tekrarlayarak, aynı işlemi yapabilirisiniz. Ağrılar için oldukça etkili olacak bir yöntemdir.
 • Buyun ağrıları için diğer eklemlerdeki ağrılar içinde kullanılan mayasız hamuru kullanabilirsiniz. Mayasız hamuru boynunuza sarabilirsiniz.
 • Zeytinyağı ile karıştırdığınız salkım söğüt ve kedi otunu boynunuza sürebilirsiniz. Ağrılarınızı hafifletecek bir yöntemdir. 
 • Ayı üzümü zeytinyağı ve sirke ile karıştırılarak, lapa halde boyun bölgesine sarılır.
 • Badem yağı bal ve şekerle karıştırılarak, boyna sürülür.
 • Bas derbendi yaprakları yakı gibi kullanılabilir.
 • Zambak yapraklarını zeytinyağı ile birlikte karıştırarak, elde edilen merhem boyun bölgesine sürülür.
 • Yen tün kökü sade yağ ile karıştırılır. Bu karışım boyun bölgesine sürülür.

Boyun düzleşmesi oluşmaması için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle kişilerin stres ve gerginlikten uzak durması gerekir. Aile ve iş hayatından yaşanan gerginlikler ve üzüntülerin ilk durağı boynumuzdur. Bu yüzden severek çalışacağımız işleri yapmalı, mutsuz süren beraberliklerden kaçınmalıyız. Yoğun iş temposundan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Boş vakitlerinde hobilere zaman ayırmalı, kendimize dinlenme fırsatı tanımalıyız. Ağır yük kaldırmaktan, tek kola yüklenerek yük taşımaktan, yukarıya uzanmaktan, uzun zaman hareketsiz kalmaktan, ıslak saçla dışarıya çıkmaktan, klima önünde kalmaktan uzak durulmalıdır. Ağrıların geçmesinden sonra, boyun kaslarını güçlendirici egzersizlere önem vermeli ve boyun gerginliği oluşması engellenmelidir. Gündüz ani hareketlerden kaçınmak, geceleri uyku pozisyonuna dikkat etmek gerekir. En uygun yatma pozisyonu yan olarak yatmaktır. Bu esnada boyun desteklenmelidir. Uygun yastıklar kullanılmalıdır. Fazla kilosu olanlar uygun diyetler yapmalıdır. Aşırı kilo eklemlerde ve eklem çevresindeki yapılarda kıkırdak dokunun hasar görmesine ve duruş bozukluklarına neden olur. Uzun süre hareketsiz kalındığında, mümkünse yatar pozisyonda olmaya çalışın.

 • Sunay - Almanya

  Mrh Burhan Burdur bey sizin kullandıgınız el yapımı merhemı nerden alabiliriz bilgi verirseniz memnun olurum.

  Gülay - İstanbul

  Benim boynumda ters ve şeklini almış tanıdı kondu çok ağrılarım oluyor eşimin yardımıyla yataktan kalkabiliyorum bana hangi yastığı önerirsiniz ben s olandan almıştım doktor kültürü dedi onuda aldım ama yine çok ağırlıyor önerimizi bekliyorum hayırlı geceler

  Selma - Bursa

  3 aydir boyun agrisi cekiyom doktora giitm boyun duzlesmesi var dedi fizik tedavisi verdi 16gun hic faydasi olmadi bir cok ilac kullndim yine faydasi olmadi yardimci olurmusunz ne ypmam gerekiyo ?

  Burhan - Burdur

  Arkadaşlar bitkisel tedavi ile bu hastalığın tedavisi mümkün bende ilk başta ölümü diye düşündüm ama iyi ki denemişim internetten aldığım (el yapımı şahıs kendisinin yaptigini söyledi sağolsun ilgisi de gayet iyiydi)krem sayesinde cok şükür boynumdaki sıkıntılar gitti

  hatice - Antalya

  ben daha 13 yaşındayım 2 sene önce doktor bana boyun düzleşmem olduğunu söyledi 3 ay önce doktora gittiğimde aynı filmi istedi ve beni 2 senelik film ile tedavi etti . verdiği ilaçların ve egzersizlerin hiç bir işe yaramadığını gördüm lütfen bana yardım edin .hem ağrılarımdan kurtulmak hem de derslerde boyun ağrısı çekmekten bıktım

  necip

  gizem hanim,egzersiz yapmadan once bir hafta boyunluk takilarak fazla hareket etmemek gerekiyor,duzlesme gectikten sonra guclendirici egzersizler yapilabilir;bir hafta boyuncada duzlesme sonucu agrilara sebeb veren inflamatoirlarin tedavisi icin ilaclar var ,doktorununuzun vermesi lazim,

  gizem - Anltalya

  boyun agrısı şikayeti ile hastaneye gittim ve boynumda duzleşme oldugunu söylediler egersizleri mi yaptım ama hiç bir faydasını görmedim daha fazla ağrı şiddetine magruz kaldım ve ne yapacagımı bilemiyorum sabah kalktıgımda hareketsiz kalıyorum yrdımcı olur msunuz

  sehriban - Konya

  bunların faydası olur mu ve bunları kaç gün arayla yapcaz

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu