Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesine Karşı Alınabilecek 3 Ufak Tedbir

Boyun Düzleşmesine Karşı Alınabilecek 3 Ufak Tedbir

Boyun düzleşmesi için alabileceğiniz bu tedbirler sayesinde hastalıktan korunabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Boyun düzleşmesi özellikle uzun süre bilgisayar karşısında oturmak zorunda kalanlarda, saatlerce masa başında iş yapmak zorunda kalanlarda ve hareketsiz yaşama alışmış kimselerde oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık haline geldi. Çalışma esnasında bile kolaylıkla uygulayacağınız hareketlerle boyun düzleşmesini önleyebilir ve daha sağlıklı bir pozisyonda çalışma imkanı bulabilirsiniz. İşte boyun düzleşmesine karşı alınacak 3 kolay önlem.

 

  1.       Çalışma esnasında dik oturmak boyun düzleşmesine alınabilecek en iyi önlemlerden birisidir. Oturma pozisyonu vücut fizyolojisi açısından oldukça önemli. Dik oturmayan kimselerde sırt ve bel eğriliği oluşması sonucu boyu eğriliği bozukluğu görülmekte. Oturulan sandalye ya da koltuğa oturulduğunda ayaklar yere değecek ve bu durumda dizlerin 90 derecelik bir açıda olması gerekir. Fazla alçak ya da fazla yüksek oturma yerleri de oturma stilimizi etkiler ve bu da vücut fizyolojimizi bozabilir. Bel desteği bulunmayan bir sandalyeniz ya da koltuğunuz varsa mutlaka bir bel desteği edinin.

 

  1.       Oturma şeklinizi doğru bir şekilde ayarladıktan sonra bilgisayar monitörünün üst ekran çizgisinin kaş hizasında olacak şekilde ayarlanması da oldukça önemlidir. Doğru ayarlanmış monitör hizası sayesinde boynunuz sürekli aşağı ya da yukarı pozisyonda olmak zorunda kalmadan direkt düz bir şekilde monitöre bakmanızı sağlayacak.

 

  1.       Çalışma esnasında çok yorulduğunuzu ve vücudunuzun gerginleştiğini hissettiğiniz anda boyun güçleştirici egzersizler yapın.