Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi ve Yastık Seçimi

Boyun Düzleşmesi ve Yastık Seçimi

Bu rahatsızlıktan kurtulmak ve önlem almak amacıyla yatış pozisyonuzu doğru bir şekilde ayarlayan yastıklar kullanmak sizi oldukça rahatlatacaktır.
3.7 (38 oy)

Rahat uyuyamamak günden güne artan bir sorun haline geldi. Bununla ilgili Boyun Yastığı Kullanmak Gerekli Mi yazısına bakmanızda fayda var. Biz bu yazıda, doğru ortopedik boyun yastığının boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı önleme ve tedavi açısından önemine vurgu yapacağız.

Boyun düzleşmesini engellemek için, ya da ağrılarını ve olumsuz etkilerini azaltmak için mutlaka iyi bir yastık seçilmelidir. Boyun düzleşmesi bilindiği üzere "duruş bozuklukları" sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Yani bir kişi boynunu uzun süre aynı pozisyonda tuttuğunda, boyun bölgemiz bu duruşu baz alarak ona ayak uydurmaya çalışacaktır. Boyun fıtığı ve buna bağlı tüm rahatsızlıkların ortaya çıkmasını asgari düzeyde tutmak için çeşitli önlemler alınabilir. Bunların başında doğru yastık seçimi geliyor. Eğer siz, insansın anatomik yapısına uygun olarak davranırsanız, vücudunuzun cevabı da ona göre olacaktır.

Boyun rahatsızlıklarını önlemek için doğru yastık seçimi

Hayatımızın büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmekteyiz ve uyurken yastık kullanıyoruz. Sabah kalktığımızda eğer boynumuz tutulmuşsa ya da ağrılar hissediyorsak akla ilk gelen şey yastık oluyor. Boyun tutulmalarını engellemek için çok çeşit ortopedik yastıklar var. Peki nasıl bir yastık seçmeliyiz?

Uzmanların görüşüne göre boynu destekleyen yastıklar, bu tip rahatsızları önlemede büyük yarar sağlamaktadır. Boynu destekleyenden kasıt ise sırt üstü yattığımızda boynumuz ve aşağıya, yani arkaya doğru bir durumda, ne de öne yani yukarı bir durumda olacak; boynumuz tam olarak düz bir şekilde olmalı ve arkasında yastık desteği mutlaka olmalıdır. Yan yattığımızda ise yine boynumuz çok sağda ne de solda kalacak şekilde, yani yan boşlukların dolması gerekmektedir.

Ne tür bir yastık tercih etmeliyiz

En ideal yastık hangisi diye soracak olursanız aslında bu sorunun cevabı herkese göre değişmektedir. Tabi ki de ortopedik bir yastık tercih etmek gerekir. Fiyatları değişkenlik gösteren bu yastıklarda önemli olan sizin nasıl yattığınız ve ne tür bir yastıkta rahat edeceğinizdir. Kimileri yattığı pozisyonda uyanırken, kimileri de sürekli hareket ederek bir çok durumda uyumaktadır. Bu yüzden uyuma şeklinize göre bir ortopedik, hatta medikal bir boyun yastığı satın almanızda yarar var.

İşte boyun fıtığı ve düzleşmesi olanların rahat edebileceği yastıklar:

Boyun yastığı Boyun yastığı
Üstteki yastıklardan ikisi de boyun rahatsızlıklarını azaltacaktır. Seçim kişiden kişiye göre değişse de S harfi şeklinde olan yastık daha yaygın olarak kullanılır.

Yatarken Yastığın Doğru Konumu
Ortopedik boyun yastığı nasıl kullanılmalıdır? Boyun düzleşmesine ve fıtıklara karşı yalnızca doğru yastık seçimi bir başına birşey ifade etmez. Bu yastığı doğru kullanmak da son derece önemlidir. İşte sizlere bu yastıkların olması gerken kullanımı.
Boyun için Doğru Yatış Pozisyonu Boyun Düzleşmesi Yastık Yüksekliği

 • faruk - Antalya

  2.GÖRSELDEKİ YASTIĞI HİÇBİR YERDE BULAMIYORUM.BENDE İLERİ DÜZEYDE DÜZLEŞME VAR:((

  EMEL

  Son zamanlarda boyun ağrılarım iyice arttı özellikle sol tarafim sürekli tutuk ve ağrısı omuzuma vuruyor hele sabahları cok zor başımı ceviriyorum sonra yavaş yavaş açılıyor geceleri ise tam kabus boyun yastığının her türlüsünü denedim ama nafile şimdi emardan reandevu aldım bakalim ne çıkacak sorum şu size bende boyunumu rahatlamak için aldığım vibratorlu bir boyun yastığım var ama titreşiminden acaba bir pıhtı atmasına sebep olur mu diye korkudan kullanamıyorum beni aydinlatirsaniz sevinirim

  Kader

  Boyun düzleşmem var masa başında çalıştığım için. 2 yılı aşkın süredir Boyun yastığı kullanıyorum ancak ağrılarım geçmiyor. sürekli tutuk uyanıyorum.artık ne yapacağımı bilmiyorum.öneriniz nedir?

  Sadiye

  S şeklindeki yastığı bende ilk kullandığımda çok sert geldi rahat edemedim.ama şimdi alıştım. Normal yastıktan farksız geliyor bana.boyun ağrımı da azalttı hafiften.tavsiye ederim. Özellikle benim gibi bilgisayar başında olanlar için

  Casa

  Alisana kadar agrir sert olmamali yastik kafa seklini almali

  mehtap - Eskişehir

  Bende de boyun düzleşmedi var, tam bana göre ama uyurken rahat edemiyorum, yastiksiz yatiyorum. Sabah kalkinca kollarim da uyuşukluk, başimda da sersemlik hissediyorum. Acaba yastiksiz uyudugum için mi?

  Kaan

  Merhaba. Ortopedik yastık aldım ama yüksek geldi. Rahat edemedim. Farklı yükseklikte yastıklar var mı? Piyasadaki ürünler standart gibi görünüyor. Teşekkürler.

  YÖNETİCİ

  Yazıya ait görseli incelediğinizde yastık, boynu tam olarak kavramaktadır. Önemli olan omurganızın doğru bir biçimde durmasıdır. Bu şekilde bir boyun yastığı sizi rahatlatacaktır.

  Gülay - İzmir

  Benim öğrenmek istediğim sert yastıkmı kullanmalıyız
  Visko yastıkla yattım ama sabah ağrılarım daha çok arttı

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu