Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi ve Fizik Tedavi

Boyun Düzleşmesi ve Fizik Tedavi

Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi konusuna açıklık getiren yazımız.
3.4 (17 oy)

Boyun düzleşmesi ilerleyen hastalarda ağrıların kollara kadar inmesi durumunda rahatsızlığın tedavi edilmesi için fizik tedavinin uygulanması kaçınılmaz olur. Boyun bölgesinin yan taraftan çekilen röntgeni ile teşhis edilen boyun düzleşmesi sorunu kas gevşetici ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Ancak kronik hale gelen sorunlarda fizik tedavi yapılması gerekir. Bu yüzden bu yazıyı kaleme alma gereği duyduk.

Boyun düzleşmesi / Servikal Lordoz nasıl olur?

Boyun bölgesinde alt alta olan 7 tane omur yandan bakıldığında C harfi gibi dizilirler. Bu durum tıpta servikal lordoz olarak adlandırılır. Bu durum genellikle ağır yük kaldırma, uzun süre aşağı bakarak iş yapma, uzun süre klimalı ve soğuk ortamlarda kalma, zihinsel olarak yorulma gibi etkenlerle boyunda düzleşme görülebilir. Önce düzleşir, ilerleme halinde ters C biçimi alır. Bu sorun olduğunda boyun kasları, atardamarlar, bağlar, sinirler, boynun arka tarafındaki tüm anatomik yapılar gerilir. Vertebral atardamarların gerilmesi sebebiyle çapları daralacağından, beyinciğe giden kan akımı azalmakta ve buna bağlı olarak Vertigo yani baş dönmesi oluşmaktadır. Bazı durumlarda gözlerde sinek uçuşması, kulaklarda çınlama gibi şikayetler eşlik edebilir. Meydana gelen baş dönmesi, tutukluk, ağrı gibi şikayetler kronik hale gelebilir. Bunun yanında hastada boyun fıtığı ya da kireçlenme gibi sorunlar varsa, bu hastalıklar birbirini tetikler. Boyun düzleşmesi yandan çekilen boyun röntgeniyle teşhis edilebilir. Tedavi sırasında kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Fakat ağrıların artması ve boyun düzleşmesinin etkilerinin kronik bir hal alması halinde çoğunlukla fizik tedavi rahatlatıcı olur. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde boyun fıtığı oluşma riski artmaktadır.

Servikal LordozBoyun düzleşmesi rahatsızlığında fizik tedavi nasıl uygulanır?

Hastaların tedavisinde aletli fizik tedavi ya da elle yapılan fizik tedavi belli seanslar halinde uygulanır. Hastalığın ilerleme durumuna göre  aletli yapılan fizik tedavi 10-20 seans, maniplasyon yani elle yapılan fizik tedavi uygulamaları 5-10 seans sürmektedir. Yapılan maniplasyon tedavisi sırasında sorunlu olan bölgeye bir takım teknikler kullanılarak, ellerle çalışma yapılır. Bu tedavilerin başarı oranı oldukça yüksektir. Tüm dünyada yaygın olarak uygulanmasına rağmen, ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlamış bir uygulamadır. Hastanın tedavi sırasında ağır kaldırmaması, boynunu eğerek aşağıya kısa süre dışında bakmaması, stresten kendisini uzak tutması, zihnini fazla meşgul etmemesi, klimalı ortamlardan uzak durması, ense bölgesini açıkta bırakacak kıyafetler giymemesi, omuzları geniş atletler giymesi gerekir. Fizik tedavi sırasında hastaya verilen boyun egzersizleri sayesinde boyun kasları güçlendirilerek, hastanın rahat etmesi sağlanır. Hastalar uygun özelliklere sahip yastıklar kullanmalıdır. Gerektiği takdirde ansiyolitik ya da antidepresan ilaçların kullanılması uygun görülür.

Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi konusuna açıklık getirmeden önce şu bilgiyi vermek yararlı olacaktır;

Burada adı geçen "boyun düzleşmesi" ciddi bir sağlık sorunu değildir. Erken teşhis ile birlikte uygulanacak olan fizik tedavi ile önce kontrol altına alınıp sonra tamamen tedavi edilebilmektedir. Boyun düzleşmesi olarak adlandırılan sağlık sorunu boyunu oluşturan omurga kısımlarında bulunan yumuşak doku kısımlarındaki zedelenmelerden dolayı şekil bozukluğu olarak tanımlanabilir.

Boyun düzleşmesi ve fizik tedavi ilişkisi

Boyun kısmı anatomik yapı olarak 7 omur ve belirtilen omurlar arasında bulunan yumuşak dokudan meydana gelmektedir. Yumuşak doku kısmı yumuşak disk, diskler etrafındaki kas tabakası ve bağ doku gibi bölümlerden meydana gelir. Boyunu oluşturan omurlar normalde öne doğru kavisli bir şekildedirler. Bu kavisli yapının açısını kaybetmesi halk arasında boyun düzleşmesi olarak adlandırılmaktadır. Boyun düzleşmesi 1 ay yada 1 yıl gibi sürelerde oluşmaz. Bu sağlık sorunu uzun süreli olarak ortaya çıkabilen bir sorundur.

 

Boyun düzleşmesinin tespiti ve fizik tedavi süreci 

Boyun kısmında beyine giden dört damar bulunur. Düzleşme olduğu zaman beyine giden damarlardan yeteri kadar kan akışı gerçekleşmediği için kişide bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu hastalığın teşhis edilmesinde fiziksel olarak gerçekleştirilen muayene ve MR filmi çekilmesidir. Hastalık teşhis edildikten sonra hastalığın ilerleme seviyesine göre uygun bir tedavi uygulanmaya başlanır. Çünkü hastalık tedavi edilmez ise kişide yukarıda belirtilen bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi rahatsızlıklarına ek olarak unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu ve ileriki safhalarda da alınganlık, isteksizlik gibi şikayetler görülebilir. Boyun düzleşmesi hastalığı yeni başlamış ise tedavi için kas gevşetici ilaçlar verilir. Sıcak uygulaması ve gürültülü olmayan ışığı az ortamlarda dinlenme önerilir. Eğer boyun düzleşmesi ilerlemiş ise o zaman fizik tedavi de ek olarak uygulanır. Ayrıca boyun düzleşmesi ve fizik tedavinin yetersiz olacağı boyun fıtığı gibi bir rahatsızlıkta varsa cerrahi olarak müdahale yapılması gerekebilir.

 

Boyun düzleşmesinin oluşması durumunda neler yapılabilir ?

Fizik tedavi sürecinde fizyoterapistiniz tarafından önerilen egzersizleri düzenli olarak yapın. Egzersizlerden önce ve sonra ısınma, soğuma aşamalarına dikkat edin

Sandalyede otururken ayaklarınızın yere değmesine özen gösterin. Sandalyeden kalkmanız gerektiği zaman öne doğru kayarak kalkmaya çalışın

Kol kısmı dayanaklı olan sandalyelerde oturun

Aracın koltuğuna oturduğunuz zaman başınızı koltuğun başlık kısmına yaslayın sonrasında emniyet kemerinizi bağlayın

Boyun düzleşmesi ıslak saçlarla vantilatör yada klima karşısında durma nedeniyle oluşabilmektedir. Ayrıca hava cerayanı olan mekanlarda fazla durulmamalıdır

Ani ve ters hareketler yapmakta boyun düzleşmesi sorunun oluşmasında etkilidir. Bu hareketlerden kaçınılmalıdır

Ağır yük kaldırmaya çalışmamak önemlidir. Boyun düzleşmesi nedeniyle oluşan ağrılardan kurtulsanız bile fizik tedavi için verilen egzersizleri yapmaya devam etmelisiniz. Bu nedenle tedavi sonrası süreçte yapılanların önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Hasan - Gaziantep

  Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 senedir. boyun düzleşmesi ve iki tane boyun fıtığıyla başım dertteydi. mide bulantısı baş dönmesi denge kaybı unutkanlık halsizlik vardı. doktorumun tavsiyesiyle pilatese başladım. bunun için salona falan gitmedim. youtube de gayet güzel işe yarar videolar var. onları indirdim. tv de açıp evde uyguluyorum. gerçekten çok faydasını gördüm. şikayetlerimin neredeyse tamamı geçti. tabi bırakmamak lazım. birde fizik tedavi göreceğim nisan ayında inşallah kökten çözüm olacaktır. masa başı çalışıyorum. zaten ne geliyorsa başımıza hareketsizlikten geliyor.

  Fizyoterapist6314 - Şanlıurfa

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun diyorum. Ilerlemiş bir boyun düzleşmesi malesef ilaçlarla veya tek başına yapılan kuru iğneler ile geçmez. Tedavisi sizinle ilgilenecek ıyi bir fizyoterapistin gösterdiği egzersizler ve yapacağı manipülasyon ve mobilizasyondur.

  Zeynep - Bitlis

  Boyun düzleşmesi var bende de kol ve ayaklarima vuruyor halsiz düşüyorum evli 2 çocuk annesi 26 yaşındayım bilgi verirseniz iyi olur tskrler şimdiden.

  AYDIN - Mersin-Silifke

  Arkadaşlar bende de üç yıldır boyun düzleşmedi var kullanmadığım ilaç kalmadı.fizik tedavi gördüm ama geçmedi lütfen yardım edin.aydintosun33@gmail.com

  bedriye

  merhabalar
  bende de boyun düzleşmesi ve fıtık var.şuanda istanbulda prof.dr.Turan USLU da tedavi görmekteyim.Kuru iğne tedavisi uyguluyor.ilk seansta çok faydasını gördüm resmen yeniden doğmuş gibiyim.hiçbirşey fayda etmedi.bugüne kadar denemediğim tedavi kalmamıştı.netten araştırabilirsiniz.

  Hatice

  20 yaşımdan beri boyun düzlesmesi var hiç tadım yüzüm kalmadı ne yapsam fayda etmiyor kas gevşetici ilaçlar kremler hiç faydası yok.

  Büşra

  26 yasındayım bendede boyun duzlesmesı var agrı kollarıma kadar ındı güc kuvvet kaybı var ılac kullandım bı faydası olmadı

  kemal ivgen - Eskişehir

  Boyun düzlesmesi boyun kireclenmesi var arkadaslar çok ağrılarım var gezemiyorum oturamıyorum yardımcı olursaniz çok sevinecem. E mail kemalivgen36@gmail.com

  Burhan - Izmir

  arkadaşlar net olarak söylüyorum barfiks çekin çok kısa sürede faydasını görürsünüz geçmiş olsun

  RAMAZAN DEVECİ - ALANYA

  YAPILMASI GEREKEN EN FAYDALI HAREKET HERKES YATMADAN ÖNCE 1 SAAT VE KALKMADAN ÖNCE 1 SAAT DENESİN LİNK YANDA HERKESE GEÇMİŞ OLSUN SONUÇLARI PAYLAŞALIM LÜTFEN. https://w.youtube.com/watch?v=4HNsrw1-PEA

  cahit - Istanbul

  31yasinda boyun duzlesmesi var bende agrilarim cok yardimci olursaniz sevinirim ercakli@hotmail.com

 • İsminiz
  Şehir
  Yorumunuz
  Güvenlik Kodunu DeğiştirGüvenlik Kodu