Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesi olduğunuz nasıl anlaşılır

Boyun düzleşmesi olduğunuz nasıl anlaşılır

Boyun düzleşmesi bir hekim tarafından röntgen ya da MR filmi sonucunda kolaylıkla anlaşılabilir.
3.0 (2 oy)

Boyun düzleşmesinin en net belirtileri kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorlanmalar yaşamaktır. Boyuna alınan darbeler de bu hastalığın başlangıcına sebep olabilmektedir. Kronik ağrılar sebebiyle başvurduğunuz doktor MR sayesinde size sonucu net bir şekilde bildirir. Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi çekilecek MR’da, boyunun düz bir hal aldığı görülüyorsa hastalık başlamıştır. Hastalığın sebeplerinden bahsedecek olursak; uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak, yüksek ve sert yastıklar kullanmak, koltuk ve kanepe gibi rahatsız yerlerde başın uygun pozisyon almadan yaslanması gibi pek çok etken hastalığın başlaması için uygun ortamı meydana getirmektedir.

Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın sorunsuz yaşamına devam etmesini sağlamak mümkündür. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ve ya sunulan egzersiz programları sayesinde 2 ile 3 hafta gibi kısa bir sürede hastalığın tedavisi mümkündür. Egzersiz programı düzenli olarak gerçekleştirildiğinde hasta eski haline döner ve daha rahat bir yaşam sürer. Bunun yanı sıra verilen egzersiz programını düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirmek ileriki dönemlerde yaşanabilecek boyun fıtığı hastalığını büyük ölçüde engeller. Hasta iyileştikten sonra egzersizleri bırakmamalıdır çünkü tekrarlama oranı çok yüksek bir rahatsızlıktır. Önceleri tercih edilen boyunluklar günümüzde yerini doğal egzersizlere bırakmıştır. Boyunluk, hastalara daha çok acı vermekte, sızlanmalara sebep olmaktadır. Egzersizler sayesinde hasta daha kısa sürede ve kolay bir şekilde iyileşmektedir. Bu sebeple boyunluk tedavisinden uzak durulmalıdır.

Boyun düzleşmesi hastalığının bir üst seviyesi boyun fıtığıdır. Daha zahmetli ve daha yoğun bir bakım dönemi isteyen bu hastalık boyun düzleşmesine göre daha tehlikelidir. Kaslarda gerginlik,baş ağrıları, baş dönmesi, boyun fonksiyonlarında bozukluk gibi kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Ömür boyu rahatsız edici, kalıcı hasarlar meydana getirebilir.