Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi Nedir

Boyun Düzleşmesi Nedir

Bu yazımızda boyun düzleşmesini ele aldık ve sizlere ne olduğuna dair fikirler sunmayı amaçladık.
3.0 (1 oy)

Boyun düzleşmesi patolojik bir durum değildir. Yani her hangi bir hastalığa ait değildir. Adı üstünde boyun omurlarının olması gereken açılanmanın dışında dümdüz bir duruma gelmesidir. Boynumuzda C harfini andıran "aks" şeklinde bir kavisi oluşturan 6 adet omur vardır. Bunların arasında kas ve sinirler bulunmaktadır. Zamanla bu C harfi düzleşirken, aynı zamanda bu omurların arasında bulunan sinirlerin sıkışmasına ve beyine gerekli miktarda kan gitmemesine, dolayısıyla baş dönme ve ağrılarına sebebiyet verebilir.

Boyun düzleşmesi özellikle boyun ağrısı nedeniyle olan bir durumdur ve boyun ağrısına sebep olan ne olursa olsun tedbir amaçlı, kişinin boynundaki kasların kasılmasıyla oluşmaktadır. Yani boyun düzleşmesi aslında vücudun bir tedbir alma yöntemidir. Vücudun bu ağrıyı azaltmak adına yaptığı bir tedbirdir ve ağrı bertaraf edildiğinde boyun düzleşmesi iyileşecektir.

Boyun düzleşmesi neden oluşur
Genellikle masa başı çalışan ya da eğilerek iş yapan kişilerde görülen bu rahatsızlığın en temel sebebi duruş bozukluğudur. Yani doğal olmayan bir biçimde, uzun bir süre boyunun gergin durması bu hastalığı tetiklemekte ve kişide boyun ağrısına sebebiyet vermektedir. Boyun düzleşmesine ek olarak aşağıdaki durumlar sebep olabilir:

  • Uzun süre boyunun gergin durması
  • Bilgisayar başında saatlerin geçirilmesi
  • Trafik ya da iş kazası sonucu travmatolojik durumlar
  • Nakış, oya, dantel gibi işlerin ara vermeden devam ettirilmesi

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse ne olur
Çok masum gözüken bir rahatsızlık olmasına karşın bazı hastalıkların da belirtisi olan boyun düzleşmesi tedavi edilmezse ciddi şikayetlere sebebiyet verebilir. Bunların en başında boyun fıtığını örnek olarak gösterebiliriz. Bunun dışında sırtta ve boyunda ağrılar, baş dönmeleri ve mide bulantıları ve hatta uzun süreli kulak çınlamaları baş gösterebilir. Yani günlük hayatınızda mutluluk ve performansınızı önemli derecede etkileyebilecek ve yaşam kalitenizi düşürebilecek bir rahatsızlıktır ve en kısa sürede bir hekime danışılıp tedavi etmenin yolları aranmalıdır.