Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesi nasıl geçer

Boyun düzleşmesi nasıl geçer

Boyun düzleşmesinin iyileşmesi için çeşitli tedaviler var. Fizik Tedavi bunların başında gelse de, bunun haricinde çeşitli yöntemlerle bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.
3.8 (5 oy)

Boyun düzleşmesi hastalığı son zamanlarda genellikle genç insanlarda çok sık rastlanan bir hastalık çeşididir. Bu rahatsızlık çeşidi aşırı yorgunluğun, düşünmenin ve stresin sebep olduğu bir tür rahatsızlıktır. Boyun düzleşmesi, görünümü C'yi andıran omurganın, stres, aşırı yüklenme gibi sebeplerden kaynaklanan ve omurganın l şekline gelmesidir. İnsan vücudun da yer alan omurgaların kendine özgü bir şekli ve duruşu vardır. Bu şekil ve duruşların değişik sebeplerden dolayı zaman içerisinde farklılaşarak önemli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Boyun kısmında ve bel kısmında iç tarafa doğru oluşan kavis, anatomik ve doğal duruşun tabanıdır. Kişilerde doğal duruşu oluşturan ise özel ve yumuşak disklerdir. Adı geçen bu disklerin değişik nedenlerden dolayı biçimlerinin bozulması ve kayması gibi durumlarda da boyun düzleşmesine sebep olmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Anlaşılır Nedenleri Nelerdir?

Boyun düzleşmesinin belirtileri arasında oldukça önemli olanları arasında boyun hareketlerinde güçlük ve sürekli devam eden kronik ağrılar bulunmaktadır. Ayrıca boyun bölgesine alınan ağır darbelerde bu rahatsızlığın başlangıcına zemin hazırlamaktadır. Rahatsız edici kronik ağrılar sebebi ile başvurulan her hangi bir sağlık kuruluşunda uygulanan MR sonucunda hastalığınızın hangi boyutta olduğu sizlere net olarak belirtilecektir. Bu rahatsızlığın isminden de anlaşılabileceği gibi uygulanan MR sonrasında boyun bölgesinde bir düzleşme söz konusu ise bu rahatsızlık başlamış demektir.

Boyun düzleşmesinin nedenlerine de şöyle bir göz atacak olursak, ağır kaldırmak, yük taşımak, sürekli olarak öne eğilerek çalışmak veya oturmak, sert ve yüksek yastıkta uyumak. Ayrıca başı düzgün bir pozisyona getirmeden gelişi güzel rahatsız edici yerlere örneğin koltuk veya kanepe kenarlarına yaslanması gibi daha pek çok sebeplerden dolayı hastalığın meydana gelmesine neden olacak ortamı hazırlayacaktır.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Düzleşme oluşan boyun kavisini tekrar düzelterek eski şekline getirmek ve kişinin günlük normal hayatını sürdürmesi mümkündür. Hekim tarafından uygulanan veya hastanın kendisine önerilen egzersiz programları sonucunda 10-15 gün gibi bir süre içerisinde boyun düzleşmesi rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Ancak egzersiz uygulamaları düzenli bir şekilde yapılması ile hasta sağlıklı haline kavuşabilir ve günlük yaşantısını daha kaliteli bir şekilde sürdürür. Bunların ötesinde düzenli ve dikkatli uygulanan günlük egzersizlerle daha sonraki zamanlarda oluşabilecek boyun fıtığı hastalığını da yüksek oranda engeller. Bu nedenle hastalar iyileşme sonrasında kesinlikle egzersizleri ihmal etmemelilerdir. Çünkü bu rahatsızlığın tekrarlaması oldukça mümkündür. Daha önceleri oldukça sık kullanılan boyunlukların yerini şimdilerde uygulanan doğal egzersizler almıştır.