Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi Kalıcı Rahatsızlıklara Sebep Olabilir

Boyun Düzleşmesi Kalıcı Rahatsızlıklara Sebep Olabilir

Boyun düzleşmesi özellikle hareketsiz yaşama sahip olanların yaşadığı bir sağlık sorunu. Kalıcı rahatsızlıklara da yol açan boyun düzleşmesi konusunda uzmanlardan yeni uyarılar var.
0.0 (0 oy)

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, boyun düzleşmesine sebep olan faktörler hakkında dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Boyundaki eğriliği etkileyen pek çok sebep olduğunu söyleyen Şenbursa, çoğu durumun duruş bozukluğuna yol açtığını söylüyor.

Kalıcı duruş bozukluğuna yol açabilen boyun düzleşmesinin aynı zamanda obeziteden de etkilendiği belirtiliyor. Obezite vücuttaki tüm dengeyi bozarak ağırlık merkezinin yer değişmesine sebep olduğu için postürün devam ettirilmesini engelliyor.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmelerinde pek çok farklı tedavi seçeneği uygulanabiliyor. Burada önemli olan nokta ise erken teşhis oluyor. X-ray, MR veya fiziksel muayene sonrasında boyun düzleşmesi rahatsızlıkları tedavi edilebiliyor.

Doç. Dr. Gamze Şenbursa, “Hastalığın tedavi edilmesi ve teşhisin erken konulması son derece önemlidir. Bizlere başvuran hastaların yaşadıkları rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğunun boyun düzleşmesi kaynaklı olduğunu görüyoruz. Kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verebilen boyun düzleşmesine son derece dikkat edilmelidir. Doğru teşhis ve yerinde müdahale sayesinde diğer kalıcı rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor.” açıklamasını da yapmayı ihmal etmedi.