Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi İçin Yastığın Önemi Nedir?

Boyun Düzleşmesi İçin Yastığın Önemi Nedir?

Duruş bozuklukları, sürekli oturmak ya da sürekli ayakta durmak gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan boyun düzleşmesi oldukça ciddi ve çabuk tedavi edilmesi gerekilen bir tıbbi rahatsızlıktır.
1.0 (1 oy)

Boyun düzleşmesi ameliyat ve ilaç tedavisi gerektirebilen bir rahatsızlıktır. Fakat bu sıkıntılı ve zorlu süreçlerle uğraşmamak için alınabilecek önlemler de vardır. Bu önlemlerin en başında boyun düzleşmesi için önleyici yastık kullanmak gelir.

Doğru Yastık Seçerek Boyun Düzleşmesinden Kurtulmak Mümkün

İhmal edilirse, hafife alınmayacak sonuçlar doğurabilen boyun düzleşmesi için doğru yastık seçimi hayati önem taşır.

Seçilecek doğru bir yastık boynu destekler, boyun bölgesinde bulunan yan boşlukları doldurur ve uyku pozisyonunda boynun düşmesini, zarar görecek şekillere girmesini engeller. Bu sayede boyun düzleşmesi rahatsızlığının büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Aynı şekilde boyunu destekleyen bir yastık uyurken ya da uyanık haldeyken kullanıldığı takdirde kişinin omurlarını da dengede tutar ve istenmeyen pozisyonlara maruz kalınmasının önüne geçer.

Boyun düzleşmesinin temelinde insanı dik bir şekilde dengede tutan, kuyruk sokumundan başlayıp boyunda son bulan omur sisteminin kayması, sürekli normal pozisyonunun dışında bir duruş şekline sahip olması gelir. Boyun düzleşmesinde doğru yastık seçimi yapmak bu yüzden oldukça önemlidir. Doğru bir yastık seçmek bu omur sistemini uyurken ya da uyanıkken dengede tutar ve büyük ölçüde boyun düzleşmesi riskini azaltır.

Boyun Düzleşmesini Engellemek İçin Nasıl Bir Yastık Seçilmeli?

Pek çok insan, daha rahat olduğu gerekçesiyle yumuşak yastıkları tercih eder. Bu tür yastıklar oldukça rahattır fakat tıbbi açıdan düşünülürse hiç de sağlıklı yastıklar değildirler.

Boyun düzleşmesinin önüne geçilmek için ortopedik ve sert yastıklar tercih edilmelidir. Bu yastıklar boynun istemsiz olarak kaymasını engeller. Aynı zamanda medikal yastıklar da boyun düzleşmesini engellemek için oldukça etkili yastıklardır.

Doğru yastık seçimi ile boyun düzleşmesini engellemek mümkündür.