Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi İçin Masaj Yeterli Mi?

Boyun Düzleşmesi İçin Masaj Yeterli Mi?

Boyun düzleşmesi, boyunda var olan ve ters C şeklini anımsatan omurların farklı nedenlerle şekil değiştirip düz bir hale gelmesi durumudur. Daha ileriki durumlarda ise olması gereken yönün tersine doğru şekil alarak hastalığın belirtiler
0.0 (0 oy)

Boyun düzleşmesi olan kişilerde, düzleşen boyun omurları arkadaki damarlara baskı uygulayarak, beyne az kan gitmesine neden olur. Bu da boyun düzleşmesi belirtilerinin görülmesine neden olur. Boyun düzleşmesinde masaj tedaviye yardımcı olabilir, ağrıları azaltabilir ama kalıcı çözüm değildir. Bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına görünerek doktorun yönlendirmelerine uymak gerekir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebileceği gibi genel olarak şikayetler şu yöndedir; ellerde ve kollarda uyuşukluk, kafada ağrı ve sersemlik hissi, görme bozuklukları, halsizlik, hafıza zayıflığı ve konsantrasyon bozukluğu, kulaklarda çınlama, daha ileri boyutlarda uyku bozukluğu ve sabahları yorgun uyanma.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun düzleşmesinin nedenleri şunlardır; ıslak saçla dışarı çıkmak ve rüzgar almak, boyun düzleşmesine neden olan en büyük etkendir. Onun dışında uzun süre aynı pozisyonda kalmak, ağır yük kaldırmaya çalışmak, boynun düz değil de öne eğik olarak çalışılması, fiziksel darbeler, sert ve yüksek yastıklardır. Birçok hastalıkta olduğu gibi boyun düzleşmesinde de en büyük tetikleyici faktör strestir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Seçenekleri

Boyun düzleşmesi tedavisi için, eğer hastalık çok ilerlememişse kas gevşeticiler ve boyun egzersizleriyle hastalığın ilerlemesi durdurulur ve semptomlar azaltılır. Daha ileri seviyedeki vakalarda fizik tedavi uygulanması gerekiyor. Doktorlar boyun düzleşmesine karşı yapılacak en etkili aktivitenin yüzme olduğunu söylüyor ve öneriyorlar. Türkiye'de henüz çok yaygın olmasa da Avrupa ülkelerinde Kayropraktik (manuel terapi) yöntemiyle boyun düzleşmesi tedavi edilebiliyor.