Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Şimdi.. Boyun sağlığı önemli mesele! Onu bunu bırakın da sizin için bayağı emek verip bu yazıyı yazdım, okuması yalnızca 3 dakika sürecek. Faydası mı? Hareketleri bir kere yapın, zaten faydasını görüp tekrar geleceksiniz; eminim :)
3.7 (47 oy)

Hemen söyleyeyim, okumayı sevmiyorsanız Boyun Fıtığı Hareketleri Videosu bağlantısına tıklayın ve sayfanın aşağısındaki videoyu izleyin. Fakat köyün delisi olarak size yazıyı okumanızı öneriyorum, çünkü ben bir çok şey denedim ve çareyi bu resimli hareketlerde buldum!

Boyun düzleşmesi rahatsızlığına son! Yazıdaki egzersizleri uygulayın ve boyun ağrılarından sonsuza dek kurtulun. Yalnız bir şartla; bu hareketleri hayatınızın bir parçası olarak günlük olarak yapmanız gerekecek.

Boynunuzda uzun süreden beri ağrılar hissediyor, bazen başınız dönüyor bazen de kulaklarınız çınlıyor ve bu yüzden doktor gittiniz. Muayene olduktan sonra bir röntgen ya da MR filmi çekildi ve sonucunda boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı olduğunuz anlaşıldı!

Size hemen fizik tedavi önerecekler, niye? Çünkü işe tamamen duygusal açıdan yaklaşıyorlar. Fizik tedavi ile geçici bir rahatlama sağlayacaksınız, ama bu yazıyı okuyor olduğunuza göre, pek bir faydası olmamış demektir! Buradaki bilgiler bir İnternet araştırma ürünü olmakla birlikte, dünya üzerinde farklı doktorların tavsiyesi üzere hazırlanmış boyun düzleşmesi ezgersiz programları içermektedir. Yani derme çatma değil, isteyen aşağıdaki kaynaklara göz atabilir.

SORU-CEVAP : Boyun fıtığı egzersizleri günde kaç defa yapılmalı?
Kişiye göre tekrar sayıları değişkenlik gösterir. Ancak genel olarak günde 3 defa yapmanız oldukça yararınıza olacaktır. Yoğun iş temposu sebebiyle bu sayıları tutturamayanlar için sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce bu hareketleri yapmanız da fayda sağlayabilir. Ancak dedğimiz gibi en az üç kere tekrar yapmanız şart. Bu arada "ne kadar çok yaparsam, o kadar iyi gelir" düşüncesi de yanlış. Günde 5 tekrardan fazla yapmak, narin boyun omurlarınızın zedelenmesine ve dolayısıyla ağrı yapmasına sebebiyet verecektir.

Herkesin boyun anatomisi farklı olsa da bazı ortak noktalar mevcuttur. Aşağıda çeşitli egzersiz programlarına yer verilmiştir. Size uygun olanın hangisi olduğunu belirlemek için, sırasıyla bunları uygulayın ve sizi en çok rahatlatan uygulamaya devam edin.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Eğer resimlerdeki hareketleri yaparken ya da hareketleri yaptıktan sonra ağrılarınız artıyorsa, egzersizleri yapmayı derhal bırakın. Buradaki veriler bilgi vermek amaçlı ve bunları yapmakla herkes kendinden mesuldur. Sitemiz olumsuz durumlar karşısında herhangi bir yükümlülüğü kesinlikle reddedecektir.

RESİMLİ EGZERSİZ PROGRAMI 1

1) Boyun Geri Çekme
Bir sandalyeye oturun ve şekildeki gibi dümdüz ileriye bakarak, boynunuzu yavaşça geriye doğru çekin ve gergin bir haldeyken 3 saniye kadar bekleyin ve tekrar nazikçe normal pozisyona gelin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.

Boyun Geri Çekme

2) Boyun Gerginken Yukarı Bakma
"Boyun Geri Çekme" hareketine geçin ve boynunuz gerginken, yavaşça yukarıya doğru bakın. Bu vaziyette 3 saniye kadar bekleyin ve boynunuzu normal konuma getirin. 2 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.
Boyun Gerginken Yukarı Bakma

3) Boynu Sağa Sola Germe
"Boyun Geri Çekme" hareketine geçin ve boynunuz gerginken, elinizi başınıza koyun ve yavaşça sağa çekin. Bu vaziyette 3 saniye bekleyin ve boynunuzu normal konuma getirin. 2 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketi sağa 5, sola 5 kez olacak şekilde tekrar edin.
Boynu Sağa Sola Germe

4) Boynu Sağa Sola Çevirme
"Boyun Geri Çekme" hareketindeyken yani boynunuz gerginken, burnunuz omzunuza bakana dek başınızı yavaşça sağa çevirin. Bu pozisyonda 3 saniye bekleyin ve boynunuzu normal konuma getirin. 2 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketi sağa 5, sola 5 kez olacak şekilde tekrarlayın.
Boynu Sağa Sola Çevirme

5) Eller Kenetli Başı Öne Eğme
"Boyun Geri Çekme" hareketinde, boyun bölgeniz gergin bir durumdakyen, ellerinizi başınızın üstünde kenetleyerek çenenizi göğüs boşluğunuza doğru, hafif bir batma ya da gerginlik hissedene kadar itin. Bu pozisyonda 1 saniye bekleyin ve boynunuzu normal konuma getirin. 3 saniye bekledikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketi yalnızca 5 defa tekrar edin.
Eller Kenetli Başı Öne Eğme

6) Omuzları Geri Çekme ve Sıkıştırma
Kollarınızı 90 derece olacak şekilde açarak, sırtınızda bulunan kürek kemiklerini sımsıkı birbirine sıkıştırarak 5 saniye kadar bekleyin ve normal duruma geçin. 4-5 saniye dinlendikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketleri 5 defa tekrar edin.
Omuzları Geri Çekme ve Sıkıştırma


Hatırlatma
6. hareket haricinde, diğer tüm hareketlerde, 1. adımdaki Boyun Geri Çekme hareketinde, boynunuz gergin haldeyken ilgili egzersize devam edilmelidir. Aksi halde yaptıklarınız zaman kaybından farksız olabilir.

Egzersizleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Eğer iyileşmek ya da rahatlamak istiyorsanız, hareketleri tekrar tekrar okuyarak doğru bir biçimde yaptığınızdan emin olun. Hareketleri yaptığınız sırada ağrı ya da beklenmedik bir durum olursa derhal ara verin.

Pdf formatında egzersizleri cihazınına indirin
Üşenmedik, PDF formatında resimli hareketleri sizin için bir araya getirdik. Pdf'yi indirmek için buraya tıklayın.

Boyun Fıtığı Hareketleri Videosu


Eğer boynunuzda fıtık şüphesi varsa öncelikle bu videoyu izlemenizi öneririz.