Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi Belirtilerinde 5 Önemli Madde

Boyun Düzleşmesi Belirtilerinde 5 Önemli Madde

Boyun düzleşmesi günümüzde birçok insan için büyük bir sorun haline gelen sağlık sorunu olarak dikkat çekiyor.
0.0 (0 oy)

Bilindiği gibi omurilik insan vücudunda 2 farklı kıvrım şeklinde iki farklı görev üstleniyor. Bu görevlerden birisi belden bedenin dik durmasını sağlarken diğer görevi ise boyun ile baş arasındaki dengeyi sağlamaktır. Boyun düzleşmesi boyun kısmında bulunan omurilik kıvrımının düzleşmesi olarak biliniyor. Boyun düzleşmesi yapısı gereği birçok insanda ortak belirtiler ile ortaya çıkan bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Boyun Düzleşmesinde Ağrı Belirtisi

Kişilerde meydana gelen boyun düzleşmesinin en belirgin belirtisi ağrıdır. Boyun düzleşmesine bağlı olarak gelişen boyunda ağrı uzun süre ve sancılı bir şekilde seyreder. Özellikle bu ağrılar sabah saatlerinde daha şiddetli bir şekilde kişileri oldukça rahatsız eder. Ağrılar belirtilerin başlangıcıdır ve genellikle başın oynatılması ile kendini gösteriyor.

Boyun Duruşunun Yapısı

Özellikle oturarak masa başı işte çalışan birçok kişinin iş yoğunluğundan oturuş şekillerine çok önem vermediklerinden dolayı oturma şekilleri boyun düzleşmesini meydana getiren etkiler arasında gösteriliyor. Oturuş şeklinin bozuk olması ile birlikte boyun kıvrımındaki şekil bozukluğu boyun düzleşmesinin belirtileri arasında yer alıyor.

Boyun Düzleşmesinde Baş Dönmesi

Boyun düzleşmesi başlangıcında belirti olarak ortaya çıkan önemli etkilerden birisi de baş dönmesidir. Kişiler baş dönmesi şikayetleri için başka bir rahatsızlıkları olduğunu düşünse de sık sık seyreden baş dönmesi şikayetleri için mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmelerinde fayda vardır.

Boyun Hareketlerinde Kısıtlılık

Boyun düzleşmesinin belirtilerinden birisi de boynun hareket ettirilmek istendiğinde boyun hareketlerinde meydana gelecek olan kısıtlanmalardır. Kişi boynunu sağa ya da sola çevirmek istediğinde normalden daha fazla zorlanır.

Boyun Düzleşmesinde Diğer Nedenler

Boyun düzleşmesinin nedenleri yanında ileri boyutlarında kişiler daha ağrılı ve sancılı belirtiler ile karşılaşabildikleri için boyun düzleşmesi nedeni ile sinirlerde sıkışmalar meydana gelebiliyor. Aynı zamanda boyun kısmının omuriliğe baskısı da boyun düzleşmesinin nedenleri arasında yer alıyor.