Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi Baş Ağrısına Sebep Olur mu?

Boyun Düzleşmesi Baş Ağrısına Sebep Olur mu?

Boyun düzleşmesi rahatsızlıklarının en temel belirtileri arasında baş ağrıları da yer alabiliyor.
0.0 (0 oy)

Boyun düzleşmesi bir çok kişinin yaşadığı bir sorundur. Kişi bu hastalığın farkına varamayabilir. Boyun ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar ile doktora gidildiğinde radyolojik incelemeler sonucunda tanı konulabilir.

Boyun düzleşmesi en fazla baş ağrısı olanlarda görülür. Neredeyse tüm hastalarda baş ağrısı tanısı vardır. Bu gibi hastalarda baş bölgesinde ağrı ağırlığın altında baş ve boyun kaslarında bulunan spazm yatar. Boyun düzleşmesi yaşayan kişiler genellikle stres ve strese yatkın kişilerdir. Bu sebeple baş ağrıları da büyük ölçüde görülebilir. Klasik bir tedavi yöntemi olan kas gevşetici ve antidepresanlar kısmi olarak etkili olabilir. Fakat önemli olan nokta stressiz bir yaşam sürebilmek ya da stresi en aza indirgemektir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilebilen Bir Rahatsızlık mıdır?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığının tedavisinde boyun ve ensedeki kas spazmını arttıran bozucu alanlar tespit edilmelidir. Çocukluk döneminde yaşanan boğaz enfeksiyonları ve dişlerdeki çürük gibi durumlar benzer sorunların ortaya çıkmasına ve ense kaslarında spazma sebep olarak boyun düzleşmesine sebep olabilir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığına sahip kişilerin büyük bir bölümünde temporomandibular eklem yani çene eklemi problemi vardır. Ülkemizde bu alanda uzman sayısında çok bir artış gözlemlenmemiştir. Doğru bir bruksizm yani diş sıkma ve eklem tedavisi, protez ve gnatoloji uzmanlığında nöral terapiye ek olarak yapıldığı takdirde sağlıklı sonuçlar ortaya çıkabilir.