Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşmesi ağrısına ne iyi gelir

Boyun düzleşmesi ağrısına ne iyi gelir

Ağrılarınızın şiddeti arttı ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.
3.6 (20 oy)

Boyun düzleşmesi, boyun ağrısı yakınmalarıyla hekime başvurulan hastalara önemini oluşturan bir bölümüne, ağrıların neden olduğunu söylemektedirler. Buda önceliği sağlanarak hastanın boyun ağrısının şikayetlerini sorar. Bu bilgiler alındıktan sonra uzman hekim, detaylı bir muayeneden geçirilir. İstenen tetkikleri kolaydan zorluğa ulaşarak, ilk boyun kısmının iki yönlü filmleri yaptırılır, kan ve idrar tahlili yaptırılır ve alınan neticelere göre daha öteli tetkikleri, mesela, bölgesel tomografisi, MRI tetkiki, istenilirse EMG denilen sinirsel tahribatını gösteren bir tetkik daha yapılmaktadır. Boyun düzleşmesi rahatsızlığı son zamanlarda genellikle gençlerde daha sık görülebilen bir hastalık türünden olmaktadır. Bu hastalığın türleri yorgunluk, stres ve yoğun düşüncenin sebep oluşturduğu hastalığıdır. Boyun kısmındaki ve belin kısmındaki içe doğru yönelen kavislenme, anatominin doğal durmasının yapısıdır. Bunun doğal durmasının gerçeğini ise yumuşağımsı yapısı ile özel diskleridir.

Boyun Düzleşmesi Ağrısına Ne İyi Gelir

Aşama Aşama Anlatalım;

Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarında iyileştiren etkenlerinden faydalanarak değişik aletler ile vücuda yapılan çeşitli kısımlarında tedavisi edilmektedir. Bu yöntemle, yüzeysel ısıtıcı, derin ısıtıcı, elektrik akımı, traksiyon (çekme), masajı uygulanmaktadır.

Fizik tedavisi sayacağımız hususlar akabinde kolaylıkla uygulanan bir tedavi aşamasıdır. Kalbinde pil takılmış hastaların ve muhtemelen hamilelerde uygulama yapılmaz.  çocuklarda gelişme kıkırdağının üstünde, yüksek oranda hipertansiyon ve kalp yetmezliği olanlar, infeksiyonlar, varisler, bunlar gibi hastalığa sahip ve vücuda metalik taşıyıcılı hastalarda daha titizlikle uygulanmaktadır. Fiziki tedavisi küründe yaklaşık 21 seansa gelir. Genellikle gün aşırı bir seanslı yapılır. Fakat, gün içinde iki seans daha çabuk netice vermesi de mümkün olur. Hastanın yanıtına göre seans sayısının arttırıcılığı olur.

Fiziki tedavinin ardından soğuk koşullardan muhafaza gerektirecektir. Bu soğuk kasların gergin olmasına ve ağrısına neden olur. Yalnızca fiziki tedavi son bulduktan sonra değil de, her daim soğuk havadan ve cereyanda kalınmaktan korunmak gerekecektir. Fiziki tedavilerden sonra 15-20 dakika dinlenilmesi ve birdenbire soğuk havanın uygulandığı sırada fiziki tedavinin de genelde bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Fiziki tedavisi kliniklerin kullandığı traksiyon (çekme) cihazları ile bütünlüğü bilimselliği açısından, hastada kilo oranına göre ve durumsal etkenine göre, uzman hekimin kontrolü gözetiminde boyun ve bel çektirmektedir. Toplum arasında sık sık rastlanan çektirme kısmı bu konu için tıbbi bilgisine sahip olmayan ve kontrolsüz olarak çekmeyi yapan kişi açısından uygulanan, kesinlikle tesadüfe endeksli olarak iyileşmesi görülmektedir. Fakat genellikle bağ dokuları, kaslar ve sinirsel liflerinin kopmasına bağlı inmeyle neticelenebilecek ciddi durumu gösterebilir.

Masaj tedavisin de hastanın açısından en tercihi seçilen bir uygulamadır. Bilimsel bir fiziki tedavinin uygulaması açısından kabulü görülen masajlar da tam bir biçimle ve bilebilecek kişi açısından yapıldığı zaman yardımcılığını sağlayan tedavi uygulamasıdır. Rahatlatan, kasta ki sertliği gideren, ağrıları hafifletici etkeni de vardır. Fakat, tek taraflı tedavi yeterli değildir. Yüzeysel ısıtıcı, derin ısıtıcı, elektrik akımı uygulaması bitiminde tedavisi yapılır.

Hasta üzerinde olumlu olacak bir tercihi de kaplıca, ılıcalar tedavisi de mümkündür. Kaplıcaları genellikle fiziki tedavinin ardından önerilir. Yüzeysel ısıtıcının da etkeni vardır. Kontrollü bir fiziki tedavinin olanaklarına sahip yerleri tespit etmek gerekir. 20 seans fiziki tedavi kürüyle sonrasında uygulanan kaplıcalar tedavisi gerek etkenliği çoğaltır, gerek iyilik sürecini uzatmaktadır.

Boyun ağrılarına yönelikte yaygın olan uygulanan tedavi yöntemi de akupunkturdur. Akupunktur nihayet bir fiziki tedavi uygulaması yönünde kabulü görülmüştür. En fazla ağrılara yoğunlaşarak etkilemesidir. Ağrı şiddetle vurduğu zamanlarda uygulanır. Başka fiziki tedavi yöntemi ile de uygulanabilir.