Boyun Düzleşmesi
Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi nasıl oluşur, neden bu hastalığa kapılıyoruz ve tedavi yöntemleri nelerdir bu yazıdan öğrenin, boyun düzleşmesinin daha fazla hayatınıza engel olmasına mani olun.
3.5 (4 oy)

İlk olarak hafif bir baş dönmesi olarak beliren boynum için ilk doktora gittiğimde bana "mevsim değişiminden dolayıdır" denilmişti. Ben de pek üstüne varmadım geçer dedim. Ancak süre ilerledikçe bu baş dönmesi sürekli hale geldi. Ben masa başında, yani bilgisayar başında çok vakit geçiren ve ekmeğini bilgisayar üzerinden web tasarımı yaparak kazanan birisiyim. Bu rahatsızlıkla ilk tanıştığımda yaşım 24'dü ve bir üniversite öğrencisiydim. Aynı zamanda gitar da çalıyorum. Tüm bu bilgileri niye mi yazıyorum? Elbette ki beni daha iyi tanıyasınız diye değil.

Okulun sonu yaklaştıkça mezun olabilmek için dersler, vizeler ve finaller bir yandan, diğer yandan ise bitirme tezi beni sıkıştırıyordu. İşte tam bu noktada hafif şiddetli boyun ağrılarım ve minik bir baş dönmesi hissi baş gösterdi. Gitar çalıştığım ve çaldığım sürelerde sürekli boynum gitara doğru eğik bir biçimde duruyordu. Aynı zamanda sürekli derslerle haşır neşir olduğum için boynuma çok yüklenmiştim. Ve tez için yoğun bir araştırma temposuna girmiş olmam, boynum için boyun düzleşmesi başlangıcı olması iştenbile değildi. Nitekim boynumdaki kasılmalar batmalar ile doktora gittim. Derdimi anlattım ama bana aynen şu cümleyi kurdu: "Mevsim geçişlerinde bu tarz vertigo(baş dönmesi) yaşaman gayet doğal". Ancak sonradan anladım ki bu doktor işinin hiç de ehli değilmiş, ya da benimle ilgilenmek istemediği için başından savmış. Doktora güvendim ve ilk hatamı gerçekleştirdim. Vardı işte birşey, psikolojik diye beni göndermemesi gerekiyordu.

1 yıl sonra tekrar aynı şikayetlerle ve hatta daha yoğun şikayetlerle başka bir doktora gittim. Bu sefer bir röntgen çekildi boyun bölgemin ve asıl sorun ortaya çıktı. Hatta doktor röntgen "bu yaşlarda olmaz" diyerek çektirmek istememişti ama ben diretince asıl sonuç ortaya çıktı: boyun düzleşmesi olmuşum!!!

Bu noktada sonra bilgisayar ile bağlantımı biraz zayıflatmıştım.. Peki işe yaradı mı? Kısmen.. Bu olaydan yakşalık bir yıl sonra başım da ağrımaya başladı ve artık birşeylerin yanlış gittiğine kanaat getirdim ve bir MR çekilirse sebep daha net anlaşılır diye düşündüm. Kelimeler farklı, sonuç aynıydı: servikal aks düzleşmiştir. Bunun üzerine derhal bir fizik tedavi önerdi doktor. Ben de tavsiyeye uygum ve bir hafta boyunca fizik tedavimi oldum. Oldum olmasına da her gün yol yapan biriydim. Fizik tedavi merkesi il merkezindeydi ve benim yaşadığım yerden 50 km uzaklıktaydı. Tedavim yaz mevsimine denk gelmişti ve ben de yolculuk esnasında uyuyakalıyordum. Arabanın içi her daim serindi ama bu güzel serinliği yaşatan klimalar, uyuyakalmış benim kaskatı boynumu mahvediyordu. Mahvetmekle kalmayarak, fizik tedavimin sürecine de olumsuz etkilerde bulunuyordu. Ve sonuç olarak fizik tedaviden de en son şu soru ve cevapla ayrıldım: "Fizik tedaviniz  bitti, % kaç iyileşme olduğunu düşünüyorsunuz?... Hocam %20 desem fazla demiş olurum çok bir faydasını göremedim ne yazık ki..
"O zaman size tavsiyem bir yüzme kursuna yazılın, bahsettiğiniz bu oran artacaktır..".

Yaşım 27 olduğunda "elle manipulasyon" diye birşey ile tanıştım. Ama bu yöntem de düzleşen boynumu geçirmeye yaramadı.

Şu anda yaşım 30 ve ben hala bilgisayar başında çalışan biriyim. İşimi çok sevdiğimden ötürü hiç değiştirmeyi düşünmemiştim. Şu sıralar masajlarla ve cereyana kapılmadan yaşamayla idare etmeye çalışıyorum.