Boyun Düzleşmesi
Boyun Ağrısı Neyden Kaynaklanır?

Boyun Ağrısı Neyden Kaynaklanır?

Yedi adet yassı kemikler bütünü boyunu oluşturur. Omurlar tüm vücuda dağılan, beyinden gelen sinirleri dağıtma görevini yapar.
0.0 (0 oy)

Boyun bölgesinde görülen kas, bağlar, omurga, sinirler, tendonlar ve kan damarlarını içeren bir ağrı türüdür. Boyundaki ağrılar dejeneratif ve artrit gibi zor hastalıklardan ya da zor pozisyonda uyumaktan kaynaklanabilir ya da boyun yapılarının biri iltihaplanmış ya da tahriş olmuş olmasından da kaynaklanabilir.

Boyun Ağrısı için Kas gevşetici ve Ağrı Kesici Kullanımı

Boyun ağrısı; boyun tutulması, zedelenme, yanlış duruş gibi nedenlerden dolayı oluştuğu zamanlarda kas gevşetici ve ağrı kesici kullanımları ile ağrının geçmesi sağlanabilir. Doktora başvurmadıysanız, eczanede satılan reçetesiz ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Eğer boyun fıtığınız varsa doktor tavsiyesinde verilen ağrı kesici, krem, ağrı hafifletici kas gevşetici yada iltihap giderici ilaçlar alınabilir.

Boyun Fıtığı

Boyun omurları arasındaki kıkırdakların, omurilik kanalına doğru çıkması, omuriliğe ve kol sinirlerine baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Boyun fıtığı belirtileri; kulak çınlaması, baş dönmesi, gözde sinek uçuşması, konsantrasyon bozukluğu, bulantı, kas gücü azalması, boyun hareketlerinde kısıtlılık, ellerde ve kollarda uyuşma, vb. gibidir.

Boyun Fıtığı nedenleri ve tedavisi

Boyun fıtığının nedenleri; yanlış duruş, boyun bölgesini etkileyen travmalar, kafanın hızlı olarak geri ya da ileri hareketi gibi durumlarda oluşur. Boyun fıtığı tedavisinde omurga yükünün hafifletilmesi ve boyun kaslarının güçlenmesi için egzersizler yapılır. Bu egzersizler düzenli yapılırsa boyun fıtığını yok etmese bile ilerlemesi durur. Doktor tavsiyesi ile ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Ağrıları egzersiz ve ilaçlar kesmiyorsa sonraki aşamada fizik tedaviye başlanır. Fizik tedavi de sonuç vermediği takdirde ameliyat seçeneği karşınıza çıkar.