Boyun Düzleşmesi
Boyun Ağrısı Ciddi Hastalıkların İşareti Olabilir

Boyun Ağrısı Ciddi Hastalıkların İşareti Olabilir

Boyun hareketleri sırasında sıkça rastlanılan ağrılar, ellerinizde güç kaybı, hafif baş dönmesi gibi sersemlik verebilecek düzeydeki denge bozuklukları sıkça duyulan şikayetler arasındadır.
0.0 (0 oy)

Bilinçli hareket etmek şarttır. Bu tip rahatsızlıklarınız var ise fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine uğramanız gerekecektir.

Boyun Ağrısına Neden Olabilecek Hastalıklar

Öncelikle nasıl bir işte çalıştığınızın önemini vurgulamalıyız. Masa başı bir işiniz varsa sürekli öne doğru eğilip bilgisayar kullanıyorsanız ağrılarınızı daha da tetiklemiş olursunuz. Meslek hastalıklarına kapılmamak için öncelikle kendi çözüm yollarınızı keşfetmelisiniz. Dik durmalısınız ani eğilmeler sağa ve sola boyun çevirmeleri yapmamalısınız. Mümkünse sandalyenize sırtınızı kavrayacak şekilde sırtlık takmalısınız. Boyun ağrısına sebep olabilecek hastalıklar Bel fıtığı başlangıcı ya da ilerlemesi, boyun omurgasındaki kireçlenme ve bazı ağrı semptomları bunun gibi birçok hastalık boyun ağrısı için başlangıç sebebi olabilir. Taşıyamayacağınızdan fazla sizi zorlayacak yüklerden kaçınmalısınız. Fazla ağırlık omurilik zedelenmesi, ezilmesi ve hatta kaymasına neden olacaktır. Bu şekilde duruşunuzda da değişmeler olacaktır.

Boyun Ağrısı Nasıl Giderilir?

Fizik tedavi rehabilitasyon merkezinin katkısı doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmelisiniz. Aksi takdirde evde kendi başınıza yapabileceğiniz egzersizler kalıcı yönde hasar bırakmaya sebep olabilir. Rehabilitasyon merkezinde sıcak ve soğuk uygulaması yapılarak kaslardaki rahatlamayı sağlayıp yumuşak doku ağrılarının giderilmesi yönünde destek verilir. Tabi bu uygulamalar hastalığın boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Sinir kökünde meydana gelen ağrıların giderilmesi amaçlı traksiyon yöntemleri uygulanır. Yanı sıra ağrı kesiciler, kas gevşetici ilaçlar, uyku bozukluğunu giderici antidepresan ilaçları kullanılır. İlaçların tek başına işe yaramadığını sizin de doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde hareketlerinizi düzenli bir şekilde yapmanızı öneriyoruz. Kalıcı bir iyileşme iki yönlü sağlanabilir.