Boyun Düzleşmesi
Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Boynunuzda ağrısı sebebiyle sayfamıza bir hışımla geldiğinizi tahmin edebiliyoruz. Vücut sağlığınız adına bir 5 dakikanızı ayırıp yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Şimdiden geçmiş olsun.
1.5 (2 oy)

İlk olarak sormamız gereken soru "ağrılar nasıl geçecek" sorusundan ziyade "boynumuz ne zamandan beri ağrıyor?" sorusudur. Bu soruya vereceğiniz yanıta göre boyun ağrısının sebebini daha iyi anlayabiliriz. Eğer cevabınız sadece bir kaç gün ise endişe etmenize lüzum yok. Ancak boyun ağrısı şikayetiniz 2-3 haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa, en kısa sürede bir Nöroloji Uzmanı tarafından muayene olmanızda büyük fayda var. Evet, yanlış okumadınız, Ortopedi değil, Nöroloji Uzmanı. Çünkü bu ağrıların sebebi fıtık ya da benzeri bir rahatsızlık ise, sinir sistemi ile bir durum söz konusudur.

Boyun Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde en çok karşılaşılan boyun rahatsızlıkların altında yanlış postür, yani duruş bozuklukları yatmaktadır. Ufak bir liste halinde boyun ağrısının nedenlerini sıralayalım.

 • Geçici Boyun Tutulmaları ve Kas Spazmları
  Adı üstünde geçici olan bu durumlar karşısında endişelenmenize gerek yok. Rüzgar çarpması, ters bir biçimde uyumak, yastıksız uyumak ya da uzun saatler bilgisayar ya da telefon ile oyun oynamak gibi sebepler ağrıyı tetiklemiş olabilir. Bu ağrılar bir kaç gün içinde kendiliğinden yok oması gerekiyor. Eğer boyun ağrısı şikayetiniz devam ederse, diğer maddeleri de dikkate alabilirsiniz.
 • Duruş Bozukluğu
  Omurgamızı, doğal şeklinin dışında ne kadar fazla tutarsak, bir o kadar omurga sorunlarına ve dolayısıyla sinir sıkışmalarına davetiye vermiş oluruz. Bu duruma örnek uzun süre bilgisayar başında oturmak, eğik pozisyonda durarak mobil cihazlarda uzun zaman geçirmek, eğilerek yapılan bir işte çalışmak, uzun süre araç kullanmak gibi maddeler sıralanabilir.

 • Yanlış Yatak ve Yastık Tercihleri
  Eğer ortopedik bir yatak ve yastık kullanmıyorsanız ağrının kaynağını başka yerde aramayın. Ortopedik yastık seçimi ile ilgili burada ayrıntılı bir içerik hazırladık.

 • Kaza sonucu oluşan travmatik durumlar
  Eğer bir trafik kazası ya da boyun bölgesini inciten bir olay yaşadıysanız, bu sebepten dolayı boynunuzda ağrı oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmakta fayda var, geçici çözümler sizi rahatlatmayabilir.

 • Boyun Kireçlenmesi
  Boyundaki bağ ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşan boyun kireçlenmesinde, omurilik ve sinir kanallarında daralmalar meydana gelir. Bu daralmalar sinirlere baskı yaparak boyun ağrıları hissetmenize sebebiyet verir. Kireçlenme ile ilgili ayrıntıları Boyun Kireçlenmesi sayfasında öğrenebilirsiniz.

 • Boyun Düzleşmesi ya da Boyun Fıtığı
  Boyun düzleşmesi, boynumuzu oluşturan omurların doğal olan C şeklinden çıkıp düz bir hal almasıdır. Boyun düzleşmesinin ileri boyutu boyun fıtığıdır. Bunların çeşitli sebepleri olsa da en yaygın sebep yukarıda bahsettiğimiz Duruş Bozukluğu maddesidir. Boyun düzleşmesi ile ilgili daha fazla bilgi için Boyun Düzleşmesi Nedir sayfasında, Boyun Fıtığı Nedir sayfasında ise boyun fıtığı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Diğer Boyun Ağrısı Nedenleri
  Çeşitli kemik hastalıkları ile omurga iltihabı ya da hormonal hastalıklar da boyun ağrısı yapabilir.

Boyun Ağrıları Nasıl Geçer

Boyun ağrılarını dindirmek için geçici ve kalıcı çözümler bulunmaktadır. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile ağrıları azaltmak ve bitirmek mümkün olsa da geçici çözümler bunlar. Eğer günden güne ağrınız devam ediyorsa ve parmak, el ya da kollarınızda uyuşukluk hatta his ve güç kaybı hissetmeye başladıysanız, durum sandığınızdan daha ciddi demektir. Ancak bu denli ciddi olmayan boyun ağrısını geçirmenin yollarını şunlardır:

 • Ağrı giderici kremler, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanmak.
 • Hamama giderek ya da duş alarak sıcak suda kaslarınızı yumuşatmak.
 • Medikal masaj yaptırmak.
 • Boyun egzersizleri yapmak. Hangileri mi? İşte bunları.
 • Spor yapmak, spor yapmak ve spor yapmak. Özellikle de yüzmek ciddi oranda sizi tedavi eder, uzun vaadede sırt üstü yüzmek boyun düzleşmesi ve hatta boyun fıtığına karşı elinizi güçlendirir.
 • Stressiz bir yaşam sürmek artık günümüzde bilinen bir klişe haline geldi. Stres yaptığınızda ilk etkilenen bölgelerden birinin boynumuz olduğu biliyor muydunuz?

Boyun Ağrıları İçin Tedavi Yöntemleri

 • Boyun fıtığınız varsa ve ilerlemiş bir düzeydeyse son çare olarak boyun ameliyatı görünmektedir.
 • Kayropraktik manipulatif tedavi yöntemleriyle boyunuzun eski haline getirmeniz mümkün olabiliyor.

Konunun sonuna doğru geldiğimizde özetlemek gerekirse, boynunuzda ağrının sebebi büyük olasılıkla yanlış duruştan kaynaklanmaktadır. Düşünün, boynunuzu sürekli anatomiye ters bir şekilde tutuyorsunuz ve ağrınız bir türlü geçmiyor. Bu, şuna benziyor. Boynunuza her gün bir beyzbol sopasıyla vuruluyor ve siz ağrı kesiciler, kas gevşeticiler kullanıp masajlar oluyor ve her gün yüzmeye gidiyorsunuz fakat bir türlü iyileşemiyorsunuz. Yani, boynunuzu ağrıtan durumu öncelikle düzeltmeli, sebepleri ortadan kaldırmalı, daha sonra tedavi yöntemlerine geçmelisiniz.

Boyun Ağrısına Karşı Yapılacaklar Listesi

Boyun ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız buradaki listede bulunan maddeleri uygulamanız gerekecektir.

 • Eğer masa başında iş yapıyorsanız ortopedik bir koltukta, omurganızı en doğal biçinde tutacak şekilde, mümkünse belden yastık ile destekli bir şekilde çalışın ve çalışma süresinde yarım saate bir bilgisayar başından kalkıp dinlenin, daha sonra devam edin.
 • Ortopedik bir yatak ve yastık kullanın. Yata odanıza yapacağınız ufak bir yatırım ile önünüzdeki yıllarınızı kurtarmanız mümkün.
 • Uzun süre araç kullanacaksanız, sık sık molalar verin, yolun keyfini yerine getirecek aralar verin.
 • Dinlenmenize önem verin ve spordan kopmayın. Düzenli bir biçinde yürüyüş yapmak, yüzmek yani kısacası spor yapmayı ve boyun egzersizlerini hayatınızın bir parçası haline getirin.
 • Ağrılarınızda barışık olun. Hayattan kopup stres yapmayın. Çünkü ne kadar stres, o kadar ağrı demek oluyor.
 • Ameliyatı bir tedavi seçeneği olarak görmeyin, hastalıkla mücadele edin ve bu sayede olumsuz etkilerini en düşük seviyede tutun.