Boyun Düzleşmesi
Boyun Ağrılarınızı Dikkate Alın

Boyun Ağrılarınızı Dikkate Alın

Fizik Tedavi ve Rehabilite Uzmanı Dr. Ülkü Sarpkaya boyun fıtığının beraberinde getirebileceği rahatsızlıkları açıkladı.
4.0 (2 oy)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ülkü Sarpkaya, boyun fıtığının sebep olabileceği ağrıların çeşitli baskılar yaratabileceğini ve sinirlerin takip ettikleri yolda yer alan kol, el, sırt ve omuz bölgelerinin bu ağrılardan etkilenebileceğini açıkladı.

Hızlanan modern yaşantı, yoğun stresli dönemler, uzayan mesai saatleri ve gündelik hayatın koşuşturmacasının artık kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ülkü Sarpkaya, “Vücudumuz uzun süre boyunca uygun olmayan duruş ve hareketlere maruz bırakıldığı zaman meydana gelen ufak tefek bölgesel ağrılar ilerleyen zamanlarda yaşam kalitemizi doğrudan etkileyebiliyor.” dedi.

Ufak Ağrıları Göz Ardı Etmeyin

Sarpkaya, zorlayıcı hareketler ve basit bir rüzgar çarpmasından sonra bile boyun tutulması yaşıyorsanız bunun sebebinin boyun fıtığı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Sarpkaya bu konuda hakkında şu sözleri söylüyor, “Boyun fıtığının beraberinde getirdiği ağrılar baskıya maruz kalmış olan sinirleri de zedeliyor. Eğer ufak bir rüzgar çarpmasından dolayı bile boynunuz tutuluyor ise bu durumu ciddiye almalısınız.”

Ufak ağrıların yanıltıcı etkilerinden de bahseden Sarpkaya, şiddetli olmayan ağrılar bir kez meydana geldikten sonra son derece dikkatli bir şekilde yaklaşılması gerektiği konusunda uyardı. Ayrıca ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre kaybolan ağrıların da dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyleyen Sarpkaya, “Boyun ağrılarını dikkate almazsanız ilerleyen dönemlerde oldukça zorlayıcı tedavileri olan boyun fıtığı rahatsızlığına yakalanabilirsiniz.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.