Boyun Düzleşmesi
Boyun Ağrılarının Hepsi Fıtık Habercisi mi?

Boyun Ağrılarının Hepsi Fıtık Habercisi mi?

Her boyun ağrısının boyun fıtığı habercisi olup olmadığını nasıl birbirinden ayırt edebiliriz?
0.0 (0 oy)

Boyun fıtığı, boyunda yer alan 7 adet omur cisminin aralarında bulunan kıkırdak dokunun yırtılarak, omurga içine doğru genişlemesi ve sinirler üzerine baskı yapması sonucu meydana gelen şiddetli ağrılı bir durumdur.

Boyun disklerinin kasılması sonucunda başlangıçta çok şiddetli olmasından sebep boyun fıtığı ile karıştırılabilir. Fakat fıtıktan farklı olarak ağrılar gün içerisinde azalır ve yok olur. Ağrı kesiciler ve kas gevşetici ilaçlar ağrıları ortadan tamamen kaldırabilir. Boyun fıtığında ise ağrılar zamanla artar ve kollarda hissizlikle beraber ağrılar da başlar. Kuvvet kayıpları ortaya çıkar.

Boyundaki ağrı başka hastalıkların belirtisi olabilir mi?

Boyun fıtığında en çok karıştığı hastalık omuzda sıkışma denilen bir durumdur. Bu omuz hastalığı haftalar ve aylar sürecek bir durum olduğu için başlangıçta, boyun mu, omuz mu ayrımı muayene ile çok kolay ortaya çıkabilir. Kolda tenosinovitis denilen kas ağrıları da hastalıkla karışmaktadır. Akciğer tümörlerinin bile bazen boyun fıtığını taklit ettiğini görmekteyiz. Toplumda gece yanığı olarak da bilinen Zona da ağır şiddetli kol ağrısı yapan diğer bir hastalıktır. Kadınlarda sinir sıkışması dediğimiz Karpal Tunnel Hastalığı da çok sık gördüğümüz diğer bir durumdur.

Boyun ağrıları ve boyun fıtığını önlemek amacıyla saçları kurutmadan ıslak saçla dışarı çıkmamak, soğuk esen klima altında kalmamak, televizyon karşısında koltukta uyuya kalmamak, dengesiz bir şekilde yük taşımamak, masa başı işlerde, uzun süre boyunu hareketsiz bırakmamak, uyurken ortopedik yastık kullanmak, boyun ve sırt kaslarını güçlendirmek için uygun spor ve egzersizleri yapmak gerekir.