Boyun Düzleşmesi
Boyun ağrıları sebepleri nelerdir

Boyun ağrıları sebepleri nelerdir

Boyundaki ağrıların sayısız nedenleri olabilir ancak günümüzde akıllı telefon ve bilgisayarlarda geçirilen sürenin artmasıyla doğru orantılı bir şekilde artan boyun düzleşmesi ya da boyun fıtığı geçiriyor olabilirsiniz.
4.3 (3 oy)

Yetişkin insanların yaklaşık olarak % 30'u yaşamlarının bir bölümünde boyun ağrılarına maruz kalırlar. Kişilerin yaşam kalitesini en aza indiren bu can yakıcı şiddetli boyun ağrıları nedeni ile hastalarda hareketler kısıtlanarak en kolay ihtiyaçlarını yapmak bile büyük bir işkenceye dönüşebilir. İlerleyen yaşlarda örneğin 50-55 yaşları arasında bulunan kişilerde sıklıkla rastlanan boyun ağrısı, kafanın sona erdiği bölge ile omuzların başladığı kısmın herhangi bir yerinde hissedilebilir. Ama boyun ağrıları belli bölgelerle sınırlı kalmayarak kollara ve sırta kadar yayıldığı da gözlenmiştir. Boyun ağrısından şikayet eden kişiler öncelikle boyun ağrısının altında yatan önemli sebepler aramadan önce  yastıklarınız ve yatağınızın sağlıklı olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ardından Ardından gün boyunca stres düzeyinizin fazla olması veya çalışma sırasında sürekli bilgisayar başında çalışmanızı gözden geçirin. Sıralanan bu sorulara cevabınız evet ise boyunda meydana gelen ağrıların sebebini bulmuş olursunuz. Meydana gelen ağrılara sebep olan faktörlerle ilgili değişiklikler uygulandıktan sonra en kısa zamanda oluşan ağrılar kendiliğinden kaybolacaktır. Ayrıca boyun ağrılarına sebep olan diğer nedenlere birlikte göz atalım.

Kas Spazmı, Kötü Duruş Ve Tutulma:

Boyun ağrısı sebepleri arasında en sık rastlanılan ağrı çeşidi, mekanik boyun ağrılarıdır. Omurga da oluşan hastalıklardan kaynaklanmayan ancak oturuş ancak oturuş bozukluğu, kötü duruş, zedelenme, kaza ve alınan darbeler gibi nedenlerden oluşan ağrılardır. Oluşan ağrıların kesin olarak nasıl meydana geldiği tam olarak tespit etmek oldukça zordur. Genellikle sürekli masa başında oturarak çalışma düzeni çoğunlukla bu çeşit boyun ağrılarının sebebi olarak bilinmektedir. Ayrıca boyun ağrılarına omuz, baş ve kollarda hissedilen ağrılar eşlik etmektedir. Bu ağrıların çözümü için kaş gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarla bu tür ağrıları en aza indirmek mümkündür ve kötü duruşların düzeltilmesi de genel olarak tavsiye edilen tedavi yTravmalar Sebebi İle Oluşan Ağrılar: Önemli ve ciddiye alınan boyun ağrılarının bir çoğu özellikle darbe, kaza ve düşleler gibi travmalardan meydana gelir. Spor kazaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve alınan darbeler sonucunda boyun bölgesini etkileyen ciddi zararlara sebep olabilir. Bu travmaların bir çoğu da boyun ağrılarına sebep olabilir.

Boyun Fıtığı:

Boyunda yer alan omur kemiklerin içinde disk denilen kıkırdaklar mevcuttur. Bu kıkırdakların iç kısmında tıpkı jöleye benzeyen bir sıvı vardır. Bu sıvının bazı sebeplerden dolayı dışarıya doğru taşması nedeni ile sinirlerde baskı oluşması, boyun fıtığını meydana getirir. Boyun fıtığı sonrasında kişilerde sinir sıkışması nedeni ile ağrının yanında kollarda uyuşma, ellerde ve kollarda kuvvetsizlik oluşur ve daha ileri dönemlerde ise kuvvetsizlik bacaklara kadar ilerler.

Romatizmal Hastalıklar:

Eklemlere bağlı bağ dokusuyla ilgili rahatsızlıkların genel ismi romatizmadır. Bu rahatsızlığın bir çok çeşidi mevcuttur. İltihapsız romatizma çeşitlerinden olan yumuşak doku ve fibromiyalji romatizması ile iltihaplı romatizma çeşitlerinden ise ankilozan spondilit kendisini boyun ayrısı ile belli eden romatizmal rahatsızlıklar arasındadır.

Kireçlenme:

Boyunda meydana gelen kireçlenmeler, boyunda bulunan kıkırdaklar ve bağ dokusunun yıpranması nedeni ile meydana gelir. Bağ dokusunun  katılaştığı ve kemiklerde çıkıntıların oluştuğu bir yıpranma sonucu sinir kanalları ve omurilik de daralmalara rastlanır. Bu daralmalar neticesinde sinirlerde baskı meydana gelir ve böyle durumlarda boyun ağrısı baş gösterir. Boyun fıtığı ve boyun kireçlenmesi birbirine oldukça yakın ve benzeyen ağrılardır.