Boyun Düzleşmesi
Bilgisayar Karşısında Vakit Geçimek Boyun Düzleşmesine Neden Oluyor

Bilgisayar Karşısında Vakit Geçimek Boyun Düzleşmesine Neden Oluyor

Uzmanlar bilgisayar kullanımının boyun düzleşmesine sebep olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.
0.0 (0 oy)

Özellikle genç nüfusta sıklıkla görülen bir rahatsızlık olan boyun düzleşmesi; yorgunluk, stres ve aşırı düşünmenin sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalık türüdür.  Boyun bölgemizdeki ve bel  bölgemizdeki içe doğru yönelen kavis, bu anatomik doğal duruşun temelidir. Bu doğal duruşun oluşmasını sağlayan ise yumuşak ve özel disklerdir. Disklerin kayması veya belli sebeplerden dolayı şeklini kaybetmesi boyun düzleşmesine sebep olur.

Uzmanlar, boyun düzleşmesinin tek başına bir hastalık olmadığını; aynı zamanda boyun fıtığı, boyun tümörü, boyun kireçlenmesi ya da boyun omurgalarını ilgilendiren farklı hastalıklara sebep olabilecek bir durum olduğunu belirtmektedirler.

Ek olarak; sağlıklı bireylerde boyun filmi çekildiği durumlarda %20 oranda boyun düzleşmesi görülebildiğinden de bahsedilmiştir.

Bilgisayar Başında 30 Dakikadan Fazla Vakit Geçirmeyin

Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek, yanlış oturma şekilleri gibi durumlar da boyun eğriliğine neden olur. Buna bir çözüm olarak da bilgisayar başında 30 dakikadan fazla pozisyon değiştirilmeden oturulmaması gerekildiği önerilmiştir.

Ayrıca; belli aralıkla boyun egzersizi, yüzme gibi hafif sporların yapılması sizler için epey faydalı olacaktır.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Anadalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Konuralp İlbay bu konuyla ilgili "genetik olmayan boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık değil ve tedavisi için düzleşmeye neden olan hastalığa müdahale edilmesi gerekir." demiştir.