Boyun Düzleşmesi
Bel ve Boyun Fıtığında Yeni Tedavi Yöntemleri

Bel ve Boyun Fıtığında Yeni Tedavi Yöntemleri

Özel Deva Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Uğur, anestezi işlemi ve hastanede yatmaya gerek kalmadan tedavi olmanın sırlarını paylaştı.
0.0 (0 oy)

Bel ve boyun fıtığı yaşayan hastalara genellikle ameliyat dışındaki tedavi yöntemlerinin uygulanmasını gerektiğini söyleyen Op. Dr. Murat Uğur, “Hastalarımızı anlamaya çalıştığımız zaman onların genellikle ameliyattan korktuklarını ve anestezi almak istemediklerini görüyoruz. Bu sebeple ameliyat dışı tedavilerin arayışı sürekli olarak sürüyor.” dedi.

Günümüzde teknolojiden yararlanarak ameliyatsız tedavi yöntemlerinin yapılabileceğini söyleyen Uğur, “Bel ve boyun fıtığı yaşayan kişilerin disk eklemlerinde yıpranma meydana gelir. Eklem kapsülü diye adlandırılan simit şeklindeki halkanın yıpranması beraberinde bel ve boyun fıtığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.” diyor.

Coblation Tedavi Tekniği

Ameliyatsız tedavi teknikleri arasında son yıllarda giderek popüler bir hal almaya başlayan Coblation tekniğini anlatan Uğur, “Farklı hastalıkların tedavisi için de kullanılan bu yöntem radyo dalgalarını bir güç kaynağı olarak alır. Radyo dalgalarının ortaya çıkarttığı enerji ise dokuda ısı ile oluşabilecek bir hasara sebep olmaz. Burada amaçlanan ise yumuşayan dokuların enerjileri sayesinde buharlaşması ve küçülmesini sağlamaktır.” şeklinde açıklamalar yapıyor.

İlerleyen yaşlarda boyun ve bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin de bu teknikten yararlanabileceğini söyleyen Uğur, bu yöntemin bazı durumlarda birden fazla uygulanması gerekebileceğini de söylüyor.