Boyun Düzleşmesi
Bel ve Boyun Ağrılarındaki Sebep Yanlış Duruş

Bel ve Boyun Ağrılarındaki Sebep Yanlış Duruş

Bel ve boyun ağrılarındaki bir diğer sebebin yanlış duruş olduğu konusunda uzmanlar uyarıyor.
0.0 (0 oy)

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğr. Gör. Uzman Fizyoterapist Begümhan Turhan, bel ve boyun ağrılarındaki sebebin yanlış duruş olduğunu belirtti. Gündelik hayatımızda biz farkında olmadan yol açtığımız yanlış duruşun omurların dizilimlerine hasar verebileceğini söyleyen Turhan, ofis çalışanlarının başlarının öne eğik olarak durmasının boyun düzleşmesine sebebiyet verdiğini söylüyor.

Oturma, ayakta durma ve yatış pozisyonunun son derece önemli olduğunu söyleyen Turhan, sırt, bel ve kuyruk sokumu bölgesindeki tüm sorunların genellikle yanlış duruşa bağlı olarak ortaya çıktığını söylüyor. Başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilen bu sorunların hangi sebeple olursa olsun tedavisinin geç kalınmadan yapılması gerektiği belirtiliyor.

Doğru Duruş Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Doğru duruş pozisyonu aslında oturmayı ve yatmayı da kapsayan bir durumdur. Otururken belinize en az yük bindirebileceğiniz pozisyon doğru oturma pozisyonunuz olacaktır. Her kişinin vücut yapısı farklı olabileceği için bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir.

Devamlı oturarak çalışıyorsanız ve hareketsiz bir hayata sahipseniz arada bir ufak molalar vererek duruşunuzu düzeltmeli ve kaslarınızın tekrar hareket haline geçmesini sağlamalısınız. Kaslarınızı güçlendirebilecek egzersizler ile de daha rahat bir şekilde doğru duruş şeklinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca uyurken boyun bölgenizi boşta bırakacak olan yastıklardan ise kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Begümhan Turhan aynı zamanda düzenli sporun ve egzersizin duruş bozuklukları tedavisinde de etkili olduğunun altını çiziyor.