Boyun Düzleşmesi
Ağırlık Kaldırırken Dikkatli Olun

Ağırlık Kaldırırken Dikkatli Olun

Uzmanlar yanlış hareketlerin ve ağırlık kaldırırken dikkatsiz olmanın ciddi boyun ağrılarına yol açabileceğini söylüyor.
0.0 (0 oy)

Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, yanlış bir şekilde ani olarak eğilmenin ve bükülme hareketlerinin boyun fıtığına sebep olabileceğini belirtti. Yaptığınız her yanlış hareketin boyun bölgesindeki kasları, eklemleri ve diskleri zorlayabileceğini belirten Şahabettinoğlu, ağır yük kaldırırken son derece dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Vücudunuz ağırlık kaldırdığınız zaman sadece omurganızı değil aynı zamanda kaslarınızı da çalıştırdığı için bu sebeplerden dolayı boyun, sırt ve bel kasları da zedelenebiliyor. Ağırlık kaldırmadan önce yavaş hareketler yaparak eğilmek ve ağırlığı vücudun eşit bölgelerine dağıtmak gerekiyor.

Ev Hanımları Risk Grubunda

Tek bir tarafa ağırlık yüklediğiniz zaman kısa süre içerisinde o bölgedeki kas grubu büyük hasar görebileceği için ciddi yaralanma ve sakatlanmalara yol açabilirsiniz. Taşımanız gereken ağırlığın vücut ağırlığınızdan fazla olmaması da omurga üzerindeki yükün çoğalmaması adına önemlidir.

Yaşa bağlı olarak da gelişebilen boyun fıtığı konusunda uyarılar yapan Şahabettinoğlu, özellikle ev hanımlarını uyardı. Gündelik ev işleri yaparken dikkatli olunması gerektiği konusunun altını çizen Şahabettinoğlu, “Ev hanımları gündelik işlerini yaparken bazı sakatlanmalar yaşayabiliyorlar. Bu durum beraberinde boyun fıtığını da getirebiliyor. Bu yüzden ev işleri yapılırken ağırlık kaldırılması gerektiği zaman dikkatli olunması gereklidir.” dedi.