Boyun Düzleşmesi
Ağır Sırt Çantaları Boyun Fıtığına Sebep Oluyor

Ağır Sırt Çantaları Boyun Fıtığına Sebep Oluyor

Özellikle çocukların okullarına giderken kullandıkları çantaların ağır olmasının boyun fıtığını tetikleyen bir sebep olduğu açıklandı.
0.0 (0 oy)

Desteksiz bir şekilde ağır yük kaldırmak bel, boyun ve disk bölgesinde yıpranmaya ve zaman içerisinde yırtılmalara sebebiyet verebiliyor. Özellikle okul çağındaki çocukların dikkatli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar sırt çantası kullanan herkesin bu konuya gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini söylüyor.

Toplam vücut ağırlığının %10’undan daha fazla ağırlık kaldırmanın boyun fıtığı riskini arttırdığını söyleyen uzmanlar, okul çağındaki çocukların çantalarının ebeveynleri tarafından kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Çantaları Doğru Taşımak Önemli

Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, “Ağır çantaları okul çağındaki çocukların taşıması kas yapılarının zorlanması anlamına geliyor. Bu durum ilerleyen süreçlerde kasların zedelenmesine yol açabiliyor. Böylelikle boyun fıtığı için gerekli olan zemin ortaya çıkmış oluyor. Ayrıca çantaların uygun olmayan pozisyonlarda taşınması da sakıncalı bir davranıştır.” diyor.

Belirli bir ağırlıktaki çantaların iki omuzdan geniş ve destekli askılar ile taşınması gerektiğini söyleyen Şahabettinoğlu, “Omurgada aşırı yük olduğu zaman bu bölge zamanla aşınabiliyor. Bel ve boyun ağrılarını yaşamak ise bu durumdan sonra kaçınılmaz olabiliyor. Ağır yük taşıdığınız zaman ilerleyen süreçlerde ayaklarınızda da çeşitli ağrılar hissetmeye başlayabiliyorsunuz.” şeklinde uyarıyor.