Boyun Düzleşmesi
5 Adımda Boyun Fıtığını Tanıyın

5 Adımda Boyun Fıtığını Tanıyın

Boyun fıtığı ile ilgili sık sorulan soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.
5.0 (2 oy)

Boyun fıtığı rahatsızlığı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları ve boyun fıtığını tanıyabilmeniz için dikkat etmeniz gereken 5 farklı detayı sizlerle paylaşıyoruz.

1. Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı yaşayan kişilerde ağrılar ile birlikte güçsüz hissetme, aşırı yorulma ve iştah kaybı gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Ağrılar parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile karıncalanma gibi durumlarda ortaya çıkar.

2. Teşhis Nasıl Koyulur?

Boyun fıtığı uygun tedavi uygulamaları ile kontrol altında tutulabiliyor. Tedaviden başarı elde edebilmek için ise erken teşhis büyük bir rol oynuyor. Ayrıca erken teşhis ile birlikte teşhisin doğru yapılacak olması da büyük önem taşıyor. Kesin tanının koyulabilmesi için MR çekilmesi gerekiyor.

3. Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılmalı?

Ufak şiddetli ağrılar vücudunuzun tüm bölgelerine yayılmaya başladıysa ve şiddeti artıyor ise bu durumlar ile birlikte güç kayıpları ve yürüme bozuklukları da yaşamaya başlarsınız. Yürüme bozukluğu ve güç kayıpları yaşanmaya başlandığı zaman mutlaka cerrahi tedaviye başlamanız gerekebilir.

4. Cerrahi Tedavi Kesin Çözüm mü?

Günümüzde yapılan bütün cerrahi operasyonlar boyun fıtığına etkili çözümler sağlayabiliyor. Kontralateral mikrodistektomi adı verilen özel cerrahi operasyon, klasik operasyonlar ile birlikte uygulanarak hastalık kontrol altında tutulabiliyor.

5. Egzersiz Şart mı?

Hareketsiz bir yaşam tarzı boyun fıtığını etkileyen en önemli faktördür. Boyun fıtığına yakalanmamak için hareketli bir yaşam tarzını alışkanlık edinmeniz gerekiyor.