Boyun Düzleşmesi
 Boyun Fıtığını Tanımak

Boyun Fıtığını Tanımak

Boyun fıtığı hakkında A'dan Z'ye hazırladığımız bu rehber sayesinde hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
0.0 (0 oy)

Boyunda yedi adet omru vardır ve bu omrular arasındaki disklerin yer değiltirmesiyle sinirlere baskı oluşturması durumunda oluşan hastalığa boyun fıtığı adı verilir.

Belirtiler

Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşmayla beraber ağrının olduğu kolda kuvvet kayıpları en sık görülen belirtilerdendir.

Risk Grubu

Yaşın ilerlemesiyle birlikte boyun omurlarında bulunan kıkırdağın yıpranması sonucunda boyun fıtığı ortaya çıkar.

Tanı Süreci

Günümüzde boyun fıtığı uygun bir tedavi programıyla uzmanlar tarafınca kontrol altına alınabiliyor. Tedavinin başarısında ise bir çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis büyük rol oynamaktadır. Boyun fıtığının tam sonuç veren tanısı MR çekilerek konuluyor.

Tedavi Yöntemleri

Bilenin tersine boyun fıtığında cerrahi tedavi son çaredir. Sinirlerin sağlam olduğu durumlarda genellikle 15 günlük yatak istirahatı ve ilaç tedavisi yeterli geliyor. Yatarak olmak şartıyla fizik tedavi de şikayetlerinin azaltılması etkili olabilir.

Cerrahi İşlemler

Kollarda  yaşanan güç kaybı, uyuşmalar veya yürüme bozukluğu ortaya çıktığında , muayenede omurilik ile sinirlerine ait sorunlar da saptandığında ,en kısa sürede uzmanlar ile görüşerek cerrahi tedaviye başvurmak sağlıklı olacaktır.

Operasyonların Uygulanması

Bilinen ameliyatlar boyun bölgesinin ön tarafında genel olarak sağ kısımdan 4 ile 5 cm bir kesikten girilerek uygulanır. Mikroskop altında fıtık olan bölge yani disk çıkartılır ve sinir rahatlatılır.

Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabiliyor. 'Kontralateral mikrodistektomi' adı verilen özel yöntem, klasik operasyonlarda gelişebilecek komplikasyonların da ortadan kalkmasını da sağlayabiliyor.